به گزارش خبرگزاری برنا از کرمانشاه، دکتر خسرو شهبازی در نشست خبری که به مناسبت هفته جهادکشاورزی برگزار شد افزود: پیش بینی می کنیم که در سال زراعی جاری بیش از 900 تن گندم، بیش از 500 هزار تن جو، 130 هزارتن ذرت، 620 هزارتن چغندرقند، 3هزار تن کلزا، 80 هزارتن حبوبات، 220 هزار تن سیب‌زمینی، 128هزار تن پیاز و 318 هزار تن گوجه‌فرنگی تولید شده است.

وی با بیان اینکه در تولید برخی محصولات کشاورزی استان در کشور سرآمد هستیم افزود: استان کرمانشاه در سطح و تولید زراعت گندم دارای رتبه سوم کشور، سطح و تولید جو رتبه دوم، سطح و تولید ذرت رتبه دوم، سطح و تولید نخود رتبه اول، سطح و تولید چغندرقند رتبه چهارم، تولید دانه‌های روغنی رتبه پنجم و عملکرد در واحد سطح چغندرقند و ذرت حائز رتبه اول در کشور هست.

وی در ادامه  افزود: در راستای اجرای منویات و فرامین مقام معظم رهبری علیرغم وجود محدودیت اعتباری و کاهش نقدینگی در منابع بانک در طول یک سال اخیر توانستیم فعالیت های مطلوبی را در زمینه توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان کرمانشاه به انجام برسانیم و در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی با تکیه بر مزیت ها وظرفیت های اقتصادی استان اقدام به جلب مشارکت سرمایه گذاران و مجریان طرح های اقتصادی نموده و با استفاده از این منابع و اعتبارات بخش عمرانی، طرح‌ها به اجرا در آمده است.

شهبازی تصریح کرد: در سال 94 در راستای اقتصاد مقاومتی، بیش از 253 طرح کوچک و متوسط اقتصادی و عمرانی در بخش کشاورزی استان کرمانشاه با ایجاد 4008 فرصت شغلی جدید در سطح شهرستان‌های استان اجرا شده است .

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای 253 طرح در سال 94 تا خرداد ماه 95 اعتباری بالغ بر 510 میلیارد ریال هزینه گردیده که 238 میلیارد ریال آن از منابع تسهیلاتی مختلف از جمله صندوق توسعه ملی « کمک های فنی و اعتباری، خط اعتباری مکانیزاسیون و تسهیلات سفر مقام معظم رهبری و 272 میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی ملی و استانی تامین گردیده است.

شهبازی با اشاره به برخی رویکردها و تصمیمات ارزشمند دولت تدبیر و امید و مسئولین استان درجهت اعتلای کشاورزی و ارتقاء منزلت اجتماعی کشاورزان افزود: رفع برخی از موانع تولید، کاهش ریسک مخاطرات کشاورزی، افزایش بهره وری کشاورزی، توسعه مکانیزاسیون، ساماندهی وتامین بموقع نهاده های تولید، ساماندهی قیمت و خریدهای تضمینی، استفاده از توان مراکز علمی و تحقیقاتی بین المللی از جمله موسسه های سمیت و ایکاردا درکشور، تامین منابع جهت مهار آب های مرزی، بکار گیری و استخدام ناظرین کشاورزی درجهت رفع خلاء نیروی انسانی و ایجاد خطوط  اعتباری و تسهیلاتی جهت رونق بخش کشاورزی از جمله اقدامات مثبت در دولت تدبیر و امید بوده است.

دکتر شهبازی با اشاره به اینکه سالانه حدود 442 هزار تن محصولات دامی در این استان تولید می‌شود گفت: این میزان تولیدات شامل 330 هزار تن شیر خام، 36 هزار تن گوشت قرمز، 63 هزار تن گوشت مرغ، 10 هزار و 500 تن تخم مرغ و 2هزار و 300 تن عسل می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: طی برنامه‌ی 5 ساله پیش بینی می شود  تولید شیر خام استان به 500 هزار تن، گوشت قرمز به 47 هزار تن، گوشت مرغ به 100 هزار تن، تخم مرغ به 18 هزار و 500 تن و عسل نیز به 3 هزار تن برسد.

شهبازی با اشاره به صادرات دام زنده از استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از سال 86 تا سال 95 بیش از 516 هزار راس دام زنده از این استان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است.  

وی سپس به فعالیت‌های بخش باغبانی استان پرداخت و گفت: در بخش باغبانی اقدامات و فعالیت‌های شاخصی در سال 94 انجام شده که از جمله آن می‌توان به احداث یک واحد صنعتی پرورش قارچ دکمه‌ای با تولید سالانه 227 هزار تن در شهرستان صحنه، احداث گلخانه محصولات خارج از فصل در سطح 8هزار متر مربع در روستای سیاه‌بید شهرستان کرمانشاه، توسعه سطح زیر کشت محصولات باغی استان شامل باغات مدرن و روسیمی، باغات استاندارد، گیاهان دارویی و زعفران به میزان 2048 هکتار.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه در ادامه به بخش مکانیزاسیون با اشاره به  پلاک‌گذاری 8هزار و 200 دستگاه تراکتور و کمباین در سال جاری خبر داد و گفت: در سال 94 مقام اول کشور را در بحث پلاک‌گذاری تراکتور و کمباین کسب نمودیم.

شهبازی گفت: به طور کلی حدود  9هزار دستگاه تراکتور و کمباین در استان داریم که واجد شرایط پلاک‌گذاری بوده و مدل بالای سال 1380 هستند.

شهبازی افزود: ادامه عملیات اعتبارات خط 3 مکانیزاسیون سال 94 کل مبلغ 272 میلیارد ریال می‌باشد که در صورت جذب کامل تعداد 350 دستگاه تراکتور نیمه سنگین و سنگین، 450 دستگاه انواع ادوات دنباله‌بند کشاورزی، 25 دستگاه کمباین و حدود 50 دستگاه تراکتور باغی به ناوگان ماشین‌آلات بخش کشاورزی اضافه می‌شود.

شهبازی در ادامه با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه حدود 242 هزار هکتار اراضی آبی داریم گفت: جهت افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب، تجهیز اراضی آبی به سیستم های نوین آبیاری از جمله مهم ترین برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان در بخش آب و خاک است تاکنون حدود 62 هزار هکتار از اراضی استان به روش‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

شهبازی پوشش کانال‌های آبیاری عمومی در سال 94 را در استان  633 هکتار، انتقال آب با لوله را 144 هکتارو احیاء و مرمت 191 قنات در استان را ازجمله اقدامات بخش آب و خاک جهادکشاورزی در یکسال اخیر برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه ایجاد شبکه های آبیاری اراضی پایاب سدها و احداث ایستگاه های پمپاژ جهت 45 هزار هکتار از اراضی استان بیان کرد و افزود: احداث این شبکه‌ها باعث استفاده بهینه از منابع آبی در بخش کشاورزی می‌گردد.

شهبازی سپس به تشریح فعالیت های آموزشی و ترویجی کشاورزی استان کرمانشاه پرداخت و خاطرنشان کرد: اجرای طرح پهنه‌بندی در استان کرمانشاه به صورت پایلوت کشوری با گستره 52 مرکز جهاد کشاورزی دهستان انجام گرفته و آغاز اجرای آن بصورت رسمی در دهه مبارک فجر سال گذشته با حضور استاندار کرمانشاه انجام شده که در این طرح ساماندهی حدود 600 نفر کارشناس در سطح دهستان‌ها با هدف برنامه ریزی جهت تجهیز مراکز و بررسی امکانات، ملزومات مراکز، پهنه‌بندی مراکز و مدیریت دانش در استان انجام شده است.

وی اقدامات انجام شده ترویجی سازمان تا بهمن ماه 94را برگزاری دوره آموزشی و ترویجی جهت بیش از 19 هزار نفر از بهره‌برداران، آموزش 68 هزار و 619 نفر در قالب آموزش‌های چهره ‌به چهره، برگزاری 32 دوره مهارتی در کلیه زیر بخش‌های کشاورزی، برگزاری 98 مورد کارگاه آموزشی در زمینه سیستم‌های آبیاری قطره‌ای، بیمه روستایی، کشت حفاظتی و...، تهیه، پخش و بازپخش 10 مورد برنامه تلویزیونی شبکه بازار، 43 تهیه و پخش مورد برنامه تلویزیونی رویش و 10 برنامه میزگرد تلویزیونی و...نام برد.

وی در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی گفت: در حال حاضر ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی استان بیش از یک میلیون تن رسیده و حدود 116 واحد دارای پروانه بهره‌برداری که 1441 نفردر این واحدها فعالیت دارند در زمینه صنایع تبدیلی فعالیت کرده دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی در سطح استان وجود دارد.

شهبازی خاطرنشان کرد: به منظور توسعه ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی  از ابتدای سال 94 تا کنون تعداد 40 پروژه جدید موردبررسی قرارگرفته و منجر به صدور جواز تاسیس گردیده است. مجموع اعتبار موردنیاز جهت احداث این مجوزها  بالغ بر 1600 میلیاردریال است. ظرفیت فرآوری اسمی مجوزهای فوق الذکر بیش از 340 هزار تن می باشد. این طرح ها در صورت احداث وراه اندازی 600 فرصت شغلی را به طور مستقیم ایجاد خواهند نمود.

در ادامه این نشست خبرنگاران حاضر در جلسه سوالات خود را از رئیس سازمان جهادکشاورزی و مدیران کل ادارات تابعه مطرح نمودند.