به گزارش خبرگزاری برنا از کرمانشاه، دکتر مهراد فخرالدینی در خصوص تاثیر ریزگردها برسلامتی گفت: ریزگردها موجود در هوای آلوده انواع مختلفی دارند، بعضی از این ریزگردها که بیشترین اثر را بر روی سیستم قلبی عروقی بدن دارند، آنهایی هستند که در اصطلاح 10ppm یا ریزگردهایی اند که قطری کمتر از ده میکرون دارند. بعضی از این ریزگردها در واقع ظریف ترند که به آنها ریزگردهای ظریف (FINE) گفته می شود که بین 1/0 تا 5/2 میکرون هستند. نوع دیگری از این ریزگردها اولترافاین هستند، این ریزگردها در واقع قطرشان زیر 1/0 میکرون است. ریزگردهای اولترا فاین می توانند از طریق سیستم تنفسی وارد گردش خون شوند و اثر مستقیمی بر این سیستم داشته باشند. ولی فرم های دیگر با تاثیری که روی ریه می گذارند باعث می شوند که یک سری مواد حد واسط (Mediator) ترشح شوند و آنها وارد گردش خون شده و از این طریق اثرات مخرب خود را می گذارند.

این متخصص قلب و عروق افزود: تمام ریزگردها می توانند با مکانیسم های بیولوژیک متفاوت اثرات نامطلوب بر سیستم قلب و عروق داشته باشند. ریزگردها موجود در هوای آلوده به واسطه ترشح مواد التهابی در ریه باعث ایجاد اختلالات انعقادی، افزایش ترمبوز و اختلالات اندوتلیال عروق و انقباض شریان ها می شوند و از طرفی با افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و کاهش تغییرات ضربان قلب طبیعی زمینه را برای تنگی عروق کرونر، سکته های قلبی و آریتمی های قلبی مساعد می کنند.

روزهایی که آلودگی هوا در محدوده تهدید و یا خطر است. به تمام کسانی که بیماری های قلبی بخصوص تنگی عروق کرونر، نارسایی قلب، اختلالات ریتم و فشارخون بالا دارند توصیه می شود از محیط های با آلود گی بیشتر دور شوند و دیگر عوامل خطری که برای بیماری شان وجود دارد را با شدت بیشتری کنترل کنند. بطور مثال اگر بیماری با نارسایی قلب دچار تنگی نفس شدید شد، بهتر است به اورژانس مراکز تخصصی که پزشک مقیم قلب دارند مراجعه کنند و فرصت درمانشان را هدر ندهند. هوا سبب غلیظ شدن خون و نیز افزایش احتمال بروز التهاب می شود. سردرد، ضعف، سرگیجه، تهوع، اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، ضربان شدید قلب، سکته قلبی و کاهش ظرفیت ششی را از آثار آلودگی هوا بر سلامت افراد برشمرد. افرادی که زمینه ناراحتی قلبی دارند، هنگام رفت و آمد در خیابان ها، بیش از افراد عادی در معرض خطر حملات قلبی هستند.

نگین رمضانی کارشناس تغذیه در خصوص راه های مقابله با عوارض ناشی از ریزگردها می گوید: برای جلوگیری از تأثیر سوء مواد مضر به بدن، هر یک از اندام‌های بدن مکانیسم خاص خود را دارد و به عبارت دیگر، برای جلوگیری از تأثیر مواد مضر راه‌های دفعی وجود دارد، به‌عنوان نمونه، تعریق از راه پوست، سرفه از راه ریه، ادرار از راه کلیه و مدفوع از طریق روده‌ها.

رمضانی ادامه داد: بنابراین در مورد نوع غذا در هنگام آلودگی هوا، بهترین توصیه افزایش مصرف مایعات مختلف در طول روز است و این مایعات می‌تواند، آب، انواع نوشیدنی‌ها، میوه، انواع سبزی، سوپ و آش باشد. در هنگام آلودگی هوا، مصرف شیر بیش از همیشه توصیه می‌شود همچنین برای از بین بردن اثرات مخرب فلزات سنگین مثل سرب که در هوای آلوده وجود دارد، باید دریافت منابع آهن مثل گوشت را افزایش داد.

وی ادامه داد: برای عموم افراد در سنین مختلف توصیه می شود که شیر و فرآورده های لبنی را در برنامه غذایی خود قرار دهند، چرا که نوشیدن مقدارکافی شیر در طول روز به دفع فلزات یا سایر موادی که ممکن است به همراه ریزگردها وارد بدن شوند کمک می کند. مصرف شیر و فرآورده های آن سبب نرم شدن مخاط مجاری تنفسی فوقانی، مری و معده می شود و عملکرد دستگاه های تنفس و گوارش را بهبود می بخشد.

این کارشناس ادامه داد: از سوی دیگر شیر و فرآورده های آن به دلیل دارا بودن ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کنند، التهابات و بیماری های دستگاه گوارش را کاهش می دهد و کاهش التهاب ها در مقابله با رادیکال های آزاد که به صورت آلاینده ها وارد بدن شده اند و در بروز سرطان موثر هستند، تاثیر بسزایی دارد و به سلامت بدن کمک می کند. به ویژه مصرف دوغ و ماست های «پروبیوتیک» به علت دارا بودن میکروارگانیسم های خاص در عملکرد بهتر دستگاه گوارش به هنگام آلودگی هوا تاثیر بسزایی دارند.

وی خاطر نشان کرد: نوشیدن آب برای دفع آلودگی ها به دفعات توصیه می شود و این امر اگر در طول شبانه روز به میزان کافی انجام شود به دفع مواد زاید بدن و بهبود عملکرد کلیه ها کمک می کند.

این کارشناس تغذیه در پایان تاکید کرد: اضافه کردن روزانه حداقل 3 واحد میوه و 5 واحد سبزیجات در برنامه غذایی افراد می تواند در بهبود عوارض ناشی از ریزگردها و همچنین دفع مواد تشکیل دهنده آنها مثمرثمر باشد.