به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ فریدون فعالی، در بازدید از بنای تاریخی قبه سبز در شهر کرمان گفت: با انجام کاوش‌های باستان شناسی و کشف بقایای معماری قبه سبز، می‌توان یک سایت موزه در قلب شهر کرمان برای بازدید علاقمندان و گردشگران ایجاد کرد.

او با اشاره به اینکه بنای تاریخی قبه سبز، یادگار دوره قراختاییان از مهم ترین ابنیه تاریخی کرمان است، افزود: این بنای تاریخی، طی سالیان اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و عملیات مرمتی بر روی بقایای آن یعنی ایوان باقی مانده به همت متخصصان مرمت تزیینات انجام گرفته است.

 فعالی بیان کرد: در ادامه اقدامات مذکور و به منظور شناخت و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قبه سبز با اخذ مجوز لازم از پژوهشکده باستان شناسی کشور، عملیات گمانه زنی باستان شناسی این بنای تاریخی آغاز می‌شود.

او تصریح کرد: عملیات گمانه زنی برای مشخص کردن دقیق عرصه این بنای تاریخی با تیمی متشکل از کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان و کادر خدماتی شهرداری کرمان ظرف دو ماه آینده انجام می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بیان کرد: براساس نتایج حاصل از این گمانه‌ها، اطلاعات دقیق تری در خصوص این بنا به دست خواهد آمد و به استناد یافته‌های جدید، طرح کاوش باستان شناسی سایت پیرامون ایوان باقی مانده تهیه و پس از تامین اعتبار لازم کاوش‌های باستان شناسی انجام خواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: