به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ یدالله موحد در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان اظهار کرد: شورای اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در سال های گذشته در سطح ملی خوش درخشیده و امیدواریم این روند ادامه یافته و این جایگاه ارتقاء یابد.

وی در ادامه افزود: جرم و پدیده مجرمانه همزاد با جامعه بشری است و به دلیل اینکه جرم، امنیت جامعه را به مخاطره می اندازد، جوامع بشری همواره تلاش کردند به جرم واکنش داشته و با کاهش نرخ جرم امنیت جامعه ارتقاء پیدا کند.

موحد تصریح کرد: تا دهه های اخیر به طور سنتی ذهن بشر در مقابله با جرم معطوف به ابزارهای کیفری بود اما مطالعات اجتماعی و جرم شناسی صاحب نظران را به این نتیجه رسانده که ساز و کارهای کیفری توانائی کافی و لازم را در مقابله با جرم ندارند و بعضا خودشان بستر تولید جرم می شوند.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: باید به سمت پیشگیری از وقوع جرم برویم تا فرصت ارتکاب جرم از بین برود کما اینکه همه قائل به مقدم بودن پیشگیری بر درمان هستند.

وی افزود: بحث پیشگیری فرا قوه ای و حتی فرا حاکمیتی است و همه نهادهای عمومی و حاکمیتی باید در امر پیشگیری از وقوع جرم در سیاست گذاری، برنامه ریزی و تعقیب اهداف پیشگیرانه همراهی و همدلی لازم را داشته باشند.

موحد اظهار کرد: باید به نهادهای مدنی متوسل شده و یک جنبش در این نهادها در راستای پیشگیری شکل بگیرد تا به اهدافمان دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه در دنیا و در کشور ما اولویت با پیشگیری از وقوع جرم است تا ابزار کیفری، گفت: ۱۸ میلیون تومان در هر سال برای نگهداری یک نفر در زندان هزینه می شود که نگهداری افراد در زندان علاوه بر هزینه بیت المال، خسارت های دیگری دارد که که قابل شمارش نیست.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: قوه قضائیه در سال های اخیر گام های خوبی در راستای پیشگیری از وقوع جرم برداشته و برای تحقق مشارکت نهادهای مدنی قانون پیشگیری از وقوع جرم در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شده است.

وی افزود: در زمینه جلب مشارکت عمومی و نهادهای عمومی و حاکمیتی برای پیشگیری از وقوع جرم اخیرا سامانه سجام (سامانه جامع ارتباط مردمی) راه اندازی شده که براین اساس هر شهروند ایرانی یک دیده بان پیشگیری از جرم است و تاکنون بیش از ۶۰۰۰ نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند.

موحد اظهار کرد: در طرح مصلحین در استان کرمان نیز قریب به ۵۰۰۰ نفر با هدف صلح و سازش و پیشگیری از اختلافات آموزش دیده اند.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اجرای طرح "نماد" با همکاری آموزش و پرورش در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی بیان کرد: اخیرا رییس قوه قضائیه درباره تعامل نهادهای مردمی و عمومی با قوه قضائیه دستورالعملی ابلاغ کرده اند.

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: