به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ فریدون فعالی در حاشیه‌ی بازدید از برخی طرح‌های مرمتی میراث در شهر کرمان اظهار داشت: «در حال حاضر توانمندسازی محیطی به عنوان مهم‌ترین شاخص برای جذب گردشگران به استان در اولویت قرار دارد».

وی با بیان اینکه مراکز زیادی در کرمان نیازمند مرمت است، افزود: «۲۷ بنا در استان برای بازسازی و بهره‌برداری، آماده‌ی واگذاری به بخش خصوصی است که سال گذشته سه طرح واگذاری شد و امسال چند طرح دیگر نیز به بهره‌برداری می‌رسد».

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان اظهار کرد: «بناهای تاریخی برای مرمت و استفاده به صورت مرحله به مرحله واگذار می‌شود و تمام طرح‌های مرمتی مصوبه شورای فنی این استان و تهران را دارند».

وی با تاکید بر حضور سرمایه‌گذاران در حوزه‌ی میراث‌فرهنگی ادامه داد: «باید انگیزه‌ی فعالیت در این حوزه برای بخش خصوصی فراهم شود؛ اعطای تسهیلات کم‌بهره، مجوز تغییر کاربری، مشاوره‌های فنی و مهندسی و مشارکت ۵۰ درصدی در مرمت از جمله مشوق‌ها برای سرمایه‌گذاران است».

فعالی سپس گفت: «مرمت کاروانسرای وکیل کرمان توسط بخش خصوصی از دو سال قبل آغاز شده و با پیشرفت ۹۰ درصدی تا پایان شهریورماه به بهره‌برداری می‌رسد. برای مرمت این کاروانسرا ۳۶ میلیارد تومان هزینه می‌شود که کاربری آن هتل سنتی با ۶۰ اتاق و ۱۶۰ تخت است».

وی افزود: «پنج خانه تاریخی کرمان نیز توسط بخش خصوصی با کاربری واحدهای پذیرایی و اقامتی در مرحله‌ی بازسازی و مرمت هستند که امسال افتتاح می‌شوند».

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: