به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ رضا میرزایی ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه در سه ماه ابتدای سال جاری ۳۵۰ مورد زنده گیری انواع مار‌ها در منازل شهروندان و محیط شهری به وسیله آتش نشانان شهر کرمان انجام گرفته است لازم است شهروندان در خصوص نحوه محافظت از خود در برابر مار‌ها و همچنین اقدامات اولیه در مقابل مار گزیدگی را بدانند.

او با تاکید بر لزوم آشنایی شهروندان با انواع مار‌ها افزود: مار‌های سمی دارای سر مثلثی بزرگتر از عرض بدن، مردمک چشم بیضی شکل و فرو رفتگی در بین دو چشم هستند، در مار‌های سمی دندان‌های نیش از سایر دندان‌ها بزرگتر و به خوبی قابل تشخیص است، آن‌ها دارای دم کوتاه و معمولا پوستی رنگین و پر از خط و خال هستند.

میرزایی بیان داشت: مار‌های غیر سمی داری سر گرد یا بیضی هستند و از قسمت میانی بدن تا دم باریک می‌شوند و مار‌های نیمه سمی همه مشخصات مار‌های غیر سمی را دارند و تنها تفاوت آن‌ها با مار غیر سمی دم متوسط شان است که کوتاه‌تر از مار‌های غیر سمی و بلندتر از مار‌های سمی است.

او تصریح کرد: شهروندان توجه داشته باشن اگر در طبیعت چادر زده اند، درب آن بسته باشد، همچنین شیشه و در‌های اتومبیل را باز نگذارند.

میرزایی گفت: با توجه به بارش‌های اخیر و رویش علف‌های بسیار در طبیعت از تردد غیر ایمن در مکان‌هایی که فاقد دید کافی و یا دارای گل و گیاه فراوان هستند پرهیز شود و شهروندان برای کوه نوردی و پیاده روی در طبیعت از کفشهای ساقه بلند مانند چکمه و پوتین استفاده کنند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان با اشاره به اینکه هر مار گزیدگی را باید جدی گرفت و سمی تلقی کرد افزود: چنانچه شخصی دچار مار گزیدگی شد از شکافتن و مکیدن محل گزش یا تزریق مواد شیمیایی و دارویی در محل گزش خودداری شود.

او همچنین بر لزوم پرهیز از قرار دادن کیسه یخ در محل گزش تاکید و بیان کرد: در صورت مار گزیدگی ابتدا باید سعی در آرامش بیمار شود و ضمن بی حرکت نگه داشتن عضو دچار مار گزیدگی آن ناحیه از بدن در سطح پایین‌تر از قلب نگه داشته شود.

میرزایی تصریح کرد: باید نسبت به دور کردن بیمار از محل آسیب و انتقال او در سریعترین زمان به نزدیکترین مرکز درمانی مناسب حتی در غیاب علائم مار گزیدگی اقدام شود.

او از شهروندان خواست: در صورت رویت مار در منزل و محیط اقامت از برخورد تهاجمی با مار پرهیز کنند و با حفظ خونسردی با شماره ۱۲۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تماس بگیرند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: