به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ عباس ضیاء در جمع خبرنگاران درباره زمان شروع سال تحصیلی جدید اظهار داشت: شروع مدارس براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از ۱۵ شهریورماه است که برای بازگشایی مدارس سه سناریو تعریف شده است.

وی با بیان اینکه اگر وضعیت استان قرمز باشد کلاس‌ها به شکل مجازی برگزار می‌شوند، اظهار کرد: برای پایه اول در همه وضعیت‌های قرمز، سفید و زرد برنامه‌ریزی شده که اگر وضعیت استانی قرمز باشد ۱۵ شهریور روز شکوفه‌ها با ظرفیت نصف، کلاس ها برگزار می‌شود و کلاس‌های سایر پایه از روز ۱۶ شهریور به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان ادامه داد: اگر وضعیت زرد باشد، روز ۱۵ شهریورماه روز شکوفه‌ها است و در کنار آن پیش‌دبستانی‌ها روز غنچه‌ها خواهند داشت و از روز یکشنبه کلاس‌ها به شکل ترتیبی(زوج و فرد) برگزار خواهند شد و برای وضعیت سفید که بیشتر شامل مدارس عشایری و روستایی می‌شود روز ۱۵ شهریور روز شکوفه‌ها و از روز ۱۶ شهریور همانند سنوات قبل کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار خواهد شد فقط با این تفاوت که یک روز از هفته آموزش‌های مجازی برای آشنایی با برنامه شاد و تمرین سوالات صورت خواهد گرفت.

عباس ضیا در خصوص اینکه اگر کلاس‌ها با نصف ظرفیت برگزار شوند مدارس با کمبود فضای فیزیکی مواجه نخواهند شد؟ بیان کرد: برای دوره  ابتدایی کلاس‌های درسی با حداکثر ظرفیت ۳۱ نفر را پیش‌بینی کرده‌ایم که نصف این ظرفیت حدود ۱۶ نفر خواهد شد و به دلیل آنکه در مقطع ابتدایی دانش آموزان یک معلم را دارند نصف آنها در روزهای زوج و نصف دیگر در روزهای فرد در سر کلاس درس حضور پیدا خواهند کرد بنابراین مشکلی برای این نوع برگزاری در مقطع ابتدایی نداریم اما شاید برای دوره متوسطه با مشکلاتی روبرو شویم که باید برای آن برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: امسال پیش دبستانی اجباری نیست و می‌توانند دانش آموزان تابستان سال بعد این دوره را بگذرانند، ضمن آنکه در بحث شهریه‌ها پیش‌دبستانی فقط شهریه ثابت گرفته می‌شود گفتنی است که در پیش دبستانی تراکم بیش از ۲۰ تا ۲۵ نفر نیست و در یک روز دو گروه می‌توانند حضور داشته باشند زیرا ساعات حضور پیش دبستانی‌ها روزانه، ۳ ساعت است.

ضیا با تاکید برآنکه تحت هر شرایطی مدارس در سال تحصیلی جدید باز خواهند بود حتی در دوره پیش دبستانی، اظهار کرد: اکنون فقط شهریه ثابت از دانش آموزان اخذ می‌شود و هیچ هزینه افزایشی نباید از سوی مدارس گرفته شود و برای مدارس غیردولتی نیز از امسال یک تفاهمنامه بین ولی و مدرسه منعقد خواهد شد که این تفاهمنامه بیشتر به نفع ولی بوده زیرا دیگر مدارس نمی‌توانند براساس این تفاهمنامه در طول سال هزینه اضافه‌ای را از اولیای دانش آموزان اخذ کنند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه مدارس هیات امنایی در طول سال شهریه دانش اموزان را باید بگیرند افزود: در هیچ مدرسه‌ای شرط معدل، مصاحبه و آزمون به جزء برای مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، شرط ثبت‌نام نخواهد بود و ثبت‌نام دانش‌آموزان براساس کروکی منزل آنها صورت می‌گیرد

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: