به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ یدالله موحد در آئین افتتاحیه چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان کرمان افزود: قوه قضاییه به اتکای عناصر فرهیخته، مومن، معتقد، خلاق و برنامه ریز می تواند گامی رو به جلو برداشته و بر حجم بالای مشکلات، معضلات و چالش های موجود غلبه کند.

وی با بیان این مطلب که کارآموزان، آینده سازان دستگاه قضایی هستند، ادامه داد : قوه قضاییه اگر برای تحول خود برنامه ریزی می کند، براساس توانمندی و ظرفیت نیروهای جوانی است که در این قوه حضور دارند تا دستگاه قضایی را در تراز انقلاب اسلامی و قضاوت امام علی (ع) برسانند.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان ادامه داد: اگر قضات خود را برای اجرای توصیه های امام علی (ع) در مسیر تحقق عدالت و اجرای برنامه تحولی قوه قضاییه آماده نکنند، قوه قضاییه بر چه اساسی می تواند در این راستا گام بردارد.

موحد با اشاره به این مطلب که قضات ارزشمندترین سرمایه قوه قضاییه هستند، تاکید کرد: دستگاه قضایی، قاضی محور است زیرا قاضی می تواند حرکت و تحول مورد نظر در حوزه های مختلف را ایجاد کند.

وی از تلاش های معاونت نیروی انسانی و فرهنگی دادگستری و واحد آموزش در راستای برگزاری دوره های کارآموزی قضایی تقدیر کرد و گفت: کیفیت دوره های کارآموزی قضایی در استان کرمان به نحوی است که تاثیرات آن در عملکرد قضات قابل مشاهده است و استان کرمان در این زمینه از استان های پیشتاز در کشور به شمار می رود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که شرکت کنندگان چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان کرمان باید از امروز تسلط بر اخلاق و رفتار متناسب با شخصیت قضایی را تمرین کنند، گفت: قضات با محدودیت های زیادی روبرو هستند زیرا کوچکترین رفتار آنها از سوی مردم مورد ارزیابی قرار می گیرد و رفتار آنها باید به نحوی باشد که به جایگاه قضا در جامعه خدشه ای وارد نکند.

موحد اظهارداشت: استان کرمان در حالی برای برگزاری دوره های کارآموزی قضایی اقدام کرد که سایر استان ها تجربه خوبی در این زمینه نداشته اند.

وی با اشاره به کاهش زمان دوره کارآموزی، عنوان کرد: معتقدم باید در بازه زمانی برگزاری این دوره بازنگری شده و فرصت بیشتری به کارآموزان داده شود زیرا این افراد پس از طی دوره کارآموزی، مسئولیت می پذیرند و در صورت نداشتن تجربه و دانش لازم برای شروع کار قضائی با مشکلات متعددی روبرو خواهند شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که دوره های کارآموزی قضایی برای تحصیل تجارب لازم علمی و قضائی برگزارمی شود، گفت: کاهش زمان دوره کارآموزی مسئولیت کارآموزان قضایی را افزایش می دهد زیرا باید با بهره گیری از این فرصت اندک، دانش علمی و عملی موردنیاز برای ادامه کار خود را کسب کنند.

موحد با اشاره به این مطلب که منصب قضا بسیار خطیر و حساس است و در تعالیم عالیه دین اسلام نیز منصب قضا ویژگی و جایگاه فوق العاده مهمی دارد، گفت: امام علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر فرموده اند که قاضی باید ویژگی هایی داشته باشد که بخش اول آن این است که قضات از میان کسانی انتخاب شوند که مراجعه فراوان به آنها نباید آنها را خسته کرده و آنها را در تنگنا قرار دارد و تحقق این امر نیاز به سعه صدر بالا دارد زیرا حجم مراجعات به قضات به قدری است که هیچیک از مدیران اجرایی چنین حجم مراجعاتی را ندارند.

وی تصریح کرد: ویژگی دوم برای قضات از نگاه امام علی (ع) این است که برخورد متخاصمان با یکدیگر، او را به خشم و کج خلقی وا ندارد و صبور باشد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که براساس توصیه های امام علی (ع) قاضی نباید بر اشتباهات خود پافشاری کند، گفت: هر فرد ممکن است در فهم یک تصمیم و حکم دچار اشتباه شود و مهم این است که در هر جایی که متوجه اشتباه خود شد، باید به سمت حق برگردد.

وی با بیان اینکه افراد در منصب قضاوت باید طمع را از دل بیرون کرده و به فهم اندک از مطالب اکتفا نکنند، عنوان کرد: قاضی در شبهات باید از همه محتاط تر عمل کند، در یافتن و تمسک برهان و دلیل از همه مصرتر باشد، در یافتن مدارک و مستندات رای اصرار وی از همه بیشتر باشد، در کسب امور شکیبا تر باشد و در مسیر اجرای حق از همه قاطع تر باشد.

وی گفت: قاطعیت قاضی به معنای آن است که پس از کشف حقیقت، تصمیم قانونی و قضایی را محکم بگیرد و در اجرای قانون کوتاه نیاید.

وی با اشاره به این مطلب که قاضی باید از کسانی باشد که ستایش فراوان آنها را تحت تاثیر قرار ندهد، گفت: منصب قضا باید آنقدر قدر داشته باشد که کسی نتواند به آن نفوذ کند .

موحد با اشاره به این مطلب که نظارت پذیری قضات موضوعی بسیار مهمی و لازمه هر کاراجرایی است، گفت: عیون حاکم باید همیشه تیزبین و فعال بوده و همه جا ناظر بر رفتار عمّال حکومتی باشد تا کارها به خوبی به سامان برسد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: