به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ محمد رضا علیزاده، با اعلام این خبر افزود: شهر کرمان در دو حوزه موضوعی هنر‌های تجسمی و ادبیات؛ شهرستان سیرجان در حوزه موضوعی ادبیات و صنایع‌دستی و سنتی؛ شهرستان زرند در حوزه موضوعی هنر‌های نمایشی و رسانه و مطبوعات و راور در حوزه موضوعی صنایع دستی و سنتی برای رقابت در مرحله نهایی این طرح انتخاب شده‌اند.

علیزاده با اشاره به اینکه داوری آثار دریافتی و انتخاب شهر‌های مرحله نهایی از میان ۳۶۷ شهر مشارکت کننده در این طرح صورت گرفت، تصریح کرد: پس از اعلام فراخوان در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت در این طرح، کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه شهر‌های شرکت کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ ساعت برای یک هزار و ۲۰۰ نفر برگزار شد.

او با بیان این که پس از برگزاری کارگاه، استان برنامه‌های خود را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کرد، گفت: بر اساس اعلام دبیرخانه شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر، پس از چند مرحله داوری ۱۲۹ شهر در ۹ حوزه موضوعی به مرحله نهایی راه یافتند.

توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی در طراحی و اجرای برنامه‌ها، تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر، مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها، توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی و پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه از مهم‌ترین شاخص‌های های هیئت‌داوران برای انتخاب شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر بود.

شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر، عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهر‌ها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است.

این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهاد‌ها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجرا است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: