به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ گوسال اعظم سارکر در نشست بررسی همکاری های اقتصادی استان کرمان و کشور بنگلادش با حضور جمعی از فعالان اقتصادی افزود: با وجود ظرفیت های بسیار دو کشور، میزان تجارت آنها چندان زیاد نبوده و 100 میلیون دلار بوده که سهم صادرات ایران 4 برابر بنگلادش است. وی اظهار کرد: عمده کالاهای صادراتی بنگلادش به ایران شامل جوت (کنف) و نخ جوت، ژلاتین و دانه‌های روغنی و عمده کالاهای صادراتی ایران به بنگلادش پسته، قیر، کلینکر و... بوده است که اگر روابط بین بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور توسعه یابد، تجارت نیز رشد بیشتری خواهد یافت.

سارکر تصریح کرد: اگر چه مشکل تبادلات مالی در روابط تجاری وجود دارد اما در هر حال تجارت انجام می شود و می توان از روش هایی مانند تهاتر کالا برای تسهیل این مشکل استفاده کرد. سفیر بنگلادش در ایران، با بیان اینکه بنگلادش دومین تولیدکننده پوشاک جهان است، خاطرنشان کرد: علاوه بر حوزه نساجی و پوشاک، بخش هایی مانند غذاهای دریایی و یخ زده، چرم، صنعت فناوری اطلاعات، تولید دارو و ساخت کشتی های کوچک و متوسط نیز به سرعت رشد داشته اند و چشم اندازهای توسعه و صادرات بسیار خوبی برای این حوزه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: پایه اقتصاد بنگلادش در حوزه کشاورزی بوده و در این بخش به دلیل تصمیم برای توسعه، در صنعت فرآوری این محصولات کار و برنامه ریزی شده که با سرمایه گذاری ها این مهم محقق می شود. سارکر بیان کرد: فرصت‌های سرمایه گذاری در بنگلادش برای سرمایه گذاران ایرانی و کرمانی بسیار فراهم است و سرمایه‌گذاران می‌توانند صد درصد پول خود را از بنگلادش خارج کنند و از معافیت های مالیاتی و گمرکی برخوردار باشند.

وی ادامه داد: بیشتر سرمایه‌گذاری ها در حوزه های ساخت و ساز، سلامت، استارت آپ ها و فناوری اطلاعات در بنگلادش مورد نیاز است و از آنها استقبال می شود که ایرانی ها می توانند به صورت مشارکتی و یا شخصی در این کشور سرمایه گذاری کنند. سفیر بنگلادش در ایران گفت: زمستان هر سال نمایشگاه تجاری بزرگی در بنگلادش برگزار می شود و فرصت مناسبی برای معرفی و فروش محصولات و کالاهای ایران و کرمان خواهد بود و همچنین اجلاسی با حضور 8 کشور بزرگ اسلامی از جمله ایران سال آینده به میزبانی بنگلادش برگزار خواهد شد که در حاشیه این اجلاس نمایشگاه ها و برنامه هایی توسط اتاق های بازرگانی برگزار می شود و می توان از این فرصت نیز استفاده کرد. سارکر تصریح کرد: 95 درصد تجارت در بنگلادش توسط بخش خصوصی انجام می شود که بسیار قوی هستند و دولت نیز از آنها حمایت می کند.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: