به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ ذبیح‌الله اعظمی از پیگیری‌های خود و همکارانش برای مشخص شدن دلیل افزایش قیمت کودهای شیمیایی پتاسه و فسفره در مجلس شورای اسلامی خبر داد. اعظمی هدف از این پیگیری‌ها را کاهش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی پتاسه و فسفره اعلام کرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی  به گلایه کشاورزان در زمینه افزایش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی اشاره کرد و از رایزنی با وزیر جهاد کشاورزی برای برطرف شدن این مشکل خبر داد.

وی که ظاهرا از مدت‌ها قبل پیگیر کنترل قیمت این نهاده‌ها بوده اظهار داشت: از روزهای ابتدایی افزایش قیمت کودهای شیمیای پیگیر این موضوع بودیم و کشاورزان بدانند این پیگیری‌ها تا حصول نتیجه ادامه دارد.

این دکترای کشاورزی علت افزایش قیمت کودهای شیمیایی پتاسه و فسفره را «افزایش قیمت ارز و نبود تخصیص ارز ترجیحی برای واردات این کودها» عنوان کرد.

وی از برگزاری نشست کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهادکشاورزی در زمینه افزایش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی خبر داد و گفت: در این نشست مشکلات کشاورزان در زمینه تهیه کودهای شیمیایی به وزیر منتقل شد.

اعظمی که حمایت هیات دولت را در این بین موثر می‌داند، ادامه داد: مقرر شد وزیر جهاد کشاورزی در هیات دولت این مشکل را مطرح و راه حلی برای موضوع ارائه کند تا شاهد کاهش قیمت کودهای شیمیایی باشیم.

او آغاز کشاورزی را در منطقه جنوب کرمان اواخر شهریورماه دانست و از ادامه این فعالیت در زمستان با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خبر داد و کاهش قیمت کودهای شیمیایی را از خواسته‌های به حق کشاورزان دانست.

وی همچنین به آغاز کاشت گندم پاییزه اشاره‌ای کرد و گفت: کاهش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی خواسته تمامی نمایندگان مناطق کشاورز خیز در خانه ملت بوده و به طور جدی در حال پیگیری است.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هر گونه افزایش قیمت در کودهای شیمیایی ازته را غیرقانونی دانست و گفت: با توجه به اینکه این کودهای شیمیایی در داخل کشور تولید می‌شوند، خوشبختانه هیچ افزایش قیمتی در زمینه کودهای اوره، سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم نداریم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: