بررسی‌ها نشان داده والدین به ویژه مادر خانواده مهم‌ترین نقش را در مدیریت مصرف رسانه فرزندان خود دارند و توسعه سواد رسانه‌ای مادر، می‌تواند در افزایش سواد رسانه‌ای فرزندان نقش موثرتری داشته باشد.

به نظر می‌رسد نقش مادر خانواده در نظارت بر مصرف رسانه‌ای نوجوانان مهم‌تر و پررنگ‌تر از پدر است و اهمیت نقش مادر نسبت به پدر باعث می‌شود نقش تربیتی مادر سنگین‌تر و مهم‌تر باشد.

مادر برای فرزند، نمونه‌ای برای رفتار و اخلاق عملی است و فرزند، راه و فلسفه زندگی را نخستین بار از مادر خود می‌آموزد.

در واقع دامان مادر، نخستین مدرسه و اولین پایگاه تربیتی است. کودک هرچه در این مدرسه می‌آموزد در ذهنش می‌ماند. مادر خانواده نقش بسیار تعیین کننده‌ای در تربیت و شکل‌گیری شخصیت و هویت فرزند دارد.

بنابراین آموزش سواد رسانه‌ای به مادران و آگاهی یافتن آن‌ها از ضرورت نظارت بر مصرف رسانه‌ای فرزندشان، بهترین عامل در عملی شدن سواد رسانه‌ای دانش‌آموزان در ادوار مختلف تحصیلی است.

از راه‌های مختلف  برای ارتقاء سواد رسانه‌ای والدین، به ویژه مادران، می‌توان به بومی‌سازی آموزه‌های سواد رسانه‌ای، راه‌اندازی سازمان‌های مردم‌نهاد برای گسترش آموزش سواد رسانه‌ای به والدین، اختصاص نشریه‌ای برای آموزش سواد رسانه‌ا ونی برای والدین، ایجاد کمیته‌ای در انجمن اولیا و مربیان و راه‌اندازی وبگاه‌هایی برای آموزش سواد رسانه‌ای به والدین اشاره کرد.

 

*کارشناس ارشد علوم‌تربیتی، استاد دانشگاه و مدرس آموزش خانواده

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: