به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ علی سیدی با اشاره به استقبال وسیع جامعه ما به ویژه قشر جوان از اینترنت و ارتباطات شبکه ای و همچنین تأثیرات گسترده و عمیق فضای مجازی بر جامعه ؛ خاطر نشان نمود با عنایت به اینکه دانشجویان سرمایه های ارزشمندی هستند که آینده کشور بدست آنها ساخته می‌شود، آموزش نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی ضرورت دارد و بیان نکردن مطالب ضروری و آموزش ندادن برخی مسایل در رابطه با نحوه‌ی استفاده از فضای مجازی به جوانان، موجب گسترش بیش‌تر آسیب‌های اجتماعی و حقوقی می‌شود.

وی تاکید کرد: دشمنان اسلام و ایران که پیشگامان فضای مجازی هستند، با برنامه ریزی هدفمندانه و اصولی، از این فضا در راستای دست یابی به اهداف خود بهره برداری می کنند و باورها و ارزش های اسلامی و اخلاقی ما را هدف قرار داده و مسائلی نظیر طلاق، روابط عاطفی و حتی جنسی خارج از چهارچوب و دیگر موارد را آموزش می دهند که می طلبد هوشیاری و نظارت بیشتری از سوی افراد صورت پذیرد.

مستشار دادگاه کیفری یک استان کرمان تصریح نمود: ریشه‌ی اکثر ناهنجاری‌ها در جامعه، استفاده نادرست از فضای دیجیتالی و مجازی است و پرونده هایی که در دادسرا و محاکم تشکیل می شود بیانگر اثرات مخرب ناشی از فضای مجازی است که بیشک میتواند تبعات سنگینی روحی، روانی، اخلاقی و حتی حیثیتی را برای افراد به دنبال داشته باشد.

سیدی با تاکید بر این‌که نباید خود را از خطرات فضاهای مجازی مبرا بدانیم و حتی این تصور که مشکلات فقط برای برخی افراد اتفاق می‌افتد، افزود: خطرات و تبعات منفی فضاهای مجازی، متوجه همه‌ی ماست و بصورت ناخودآگاه تحت تاثیر آن قرار می‌گیریم.

سیدی ضمن تاکید بر اینکه بانوان، آسیبپذیرترین قشر در فضای مجازی هستند، گفت: پروندههای زیادی با موضوعات هتک آبرو و حیثیت، اخاذی، روابط نامشروع، تجاوز به عنف و... که بیشتر مربوط به بانوان است، در دادسراها و محاکم تشکیل میشود؛ افزود: علت اصلی وقوع چنین مشکلاتی، سهلانگاری و عدم رعایت حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی است.

وی با اشاره به تبعات منفی ناشی از استفاده از این فضاها از کاربران خواست کمی بد بینی و بی اعتمادی را در به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مدنظر داشته باشند.

در پایان سیدی راهکارهایی را به منظور پیشگیری از آسیب های فردی و اجتماعی استفاده از فضای مجازی ازجمله، لزوم آموزش فرهنگ استفاده صحیح از اینترنت، بهاء دادن و پای بندی به اصول و ارزش های اخلاقی و مذهبی جامعه و رعایت حقوق دیگران ، حفظ منزلت انسانی و حرمت زندگی خصوصی افراد اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و تذکر لسانی به شیوه مناسب و صحیح و... بیان نمود