به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ دکتر محمدرضا محمدرضاخانی در جلسه ای که با حضور معاونان خدمات شهری شهرداری‌های مناطق چهارگانه و مدیر عامل و معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان برگزار شد،گفت: در راستای منویات مقام معظم رهبری و در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» باید به سمت و سویی حرکت کنیم که بیشترین بهره وری را با استفاده از حداقل امکانات داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه طبق بررسی های به عمل آمده و آنالیز کارشناسان حوزه معاونت خدمات شهری و سازمان مدیریت پسماند، با حذف خودروهای سیار که به صورت مازاد بر سازمان و در طول روز اقدام به جمع آوری زباله ها می‌کنند، کاهش چشمگیر هزینه ها را شاهد خواهیم بود، گفت: در این صورت در پایان هر سال مبلغی در حدود  10 میلیارد ریال صرفه جویی اقتصادی خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری در ادامه افزود: وقتی سازمان مدیریت پسماند به طور سازماندهی شده، در طی یک فرایند وسیع و با امکانات و نیروهای انسانی بسیار زیاد، در طول شب اقدام به جمع آوری زباله می‌کند، دیگر جمع آوری زباله در طول روز معنایی نخواهد داشت و باید با آموزش صحیح و اطلاع رسانی وسیع به آن دسته از شهروندان و کسبه که در طول روز  اقدام به گذاشتن زباله درب منازل و محل کسب و کار خود می‌کنند، از این عمل ممانعت به عمل آورد.

دکتر محمدرضاخانی همچنین از برخورد قانونی با کارگاه‌های بازیافت که بدون مجوز اقدام به جمع آوری و بازیافت زباله ها می‌کنند، خبر داد و افزود: در ابتدای امر نسبت به شناسایی حدود 200 کارگاه بازیافت فعال در سطح شهر کرمان اقدامات لازم به عمل آمده و در مرحله بعد نسبت به ساماندهی و قانونمند کردن آنها اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به شناسایی خودروهایی که به صورت مستقل اقدام به جمع آوری زباله، کارتن و مواد بازیافتی می‌کنند، تصریح کرد: با همکاری واحد اجرائیات شهرداری از فعالیت این دسته از خودروها ممانعت به عمل آمده و با رانندگان آنها برخورد قانونی خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از آن دسته از شهروندانی که در شب و راس ساعت مقرر زباله های خود را درب منزل و یا محل کسب و کار خود گذاشته و در راستای جمع آوری به موقع و تفکیک و دفع زباله‌ها با ماموران شهرداری همکاری می‌کنند، گفت: انتظار ما از سایر شهروندان که نسبت به این مسئله کم لطفی می‌کنند، این است که با همسو شدن و همت خود ما را در این امر مهم یاری کرده و موجبات به وجود آمدن محیطی زیبا و تمیز و عاری از هرگونه زباله را فراهم آورند.

در پایان این نشست و در راستای فرهنگ سازی و آموزش صحیح نحوه جمع آوری و تفکیک زباله، مقرر شد مناطق چهارگانه شهرداری کرمان با توجه به وسعت و تفکیک نواحی تنظیف زیرمجموعه خود، نسبت به طراحی و چاپ و نصب بنرهای اطلاع رسانی اقدام کنند.