به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ آرمان شکوه سلجوقی در مراسم روز آزمایشگاه در دبیرستان  متوسطه دوره دوم فرزانگان ناحیه یک کرمان ضمن گرامیداشت هفته دانش آموز و یاد و خاطره شهدای دانش آموز، خاطر نشان کرد: نامگذاری 11 آبان ماه بنام روز آزمایشگاه نشان دهنده این است  که آموزش بدون فعالیت های علمی و آزمایشگاهی، ناقص است.

وی افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر طراحی، ساخت و تجهیز آزمایشگاه در تمامی مدارس تاکید شده است.

شکوه سلجوقی با بیان اینکه آموزش علوم پایه بدون انجام آزمایش ماندگاری مفاهیم آموخته شده را کاهش داده و در برخی موارد ممکن است یادگیری از همان ابتدا حاصل نشود، اظهار کرد: آموزش نظری در کنار آموزش عملی در آزمایشگاه موجب شکوفایی خلاقیت و نو آوری در دانش آموزان می شود.

رئیس مرکز پژوهش های علمی و آموزشی آموزش و پرورش استان کرمان با طرح این سوال که آیا وقت آن نرسیده که کلاس های علوم پایه مدارس را به کلاس های موضوعی تبدیل کنیم؟ گفت: پیشنهاد می شود برای هریک از درس های شیمی، زیست، فیزیک و زمین شناسی حداقل یک کلاس آزمایشگاهی در مدارس داشته باشیم تا دبیران بلافصه بعد از ارائه مفاهیم نظری با انجام آزمایش های عملی به صورت ملموس و عینی مفاهیم را در ذهن دانش اموزان نهادینه کنند.

آرمان شکوه سلجوقی تاکید کرد : همه باید به این باور برسیم که اصل و اساس تثبیت یادگیری علوم پایه، انجام آزمایش های عملی ضمن آموزش مفاهیم نظری است و همراهی آموزش عملی با آموزش نظری یکی از اصول مهم یادگیری است.

وی با بیان اینکه برگزاری کلاس های مستمر کنکور و تست زنی با تاکید بر حیطه دانش و محفوظات مانع  آموزش عملی است، گفت: حیطه های بکار بستن، تحلیل کردن و آفریدن تاثیرات مهمی در زندگی و آینده یک فرد دارند.

شکوه سلجوقی ابراز امیدواری کرد: با استقرار سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تمامی موانع سر راه پژوهش دانش آموزی  که سرآغاز آن آزمایشگاه است برداشته شود و شاهد دانش آموزانی پژوهش محور، پژوهش باور و خلاق و نو آور باشیم.

بر پایه این گزارش؛ مراسم روز آزمایشگاه در دبیرستان متوسطه دوره دوم  فرزانگان آموزش و پرورش ناحیه یک کرمان برگزار شد و در پایان از دانش آموزان برتر مدارس ناحیه یک کرمان در حیطه فعالیت های آزمایشگاهی تجلیل شد.