به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ حسین شاهی با بیان این مطلب و تاکید بر اینکه اجرای این پروژه‌ها موفقیت بزرگی برای شرکت مس در مدیریت منابع آبی است اظهار داشت: این میزان صرفه‌جویی از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که در سال‌های اخیر پروژه‌های جدید تغلیظ نیز به بهره‌برداری رسیدند و در حالی که نیاز به افزایش منابع آبی بود ولی پروژه‌های جدید از محل صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری آب تامین شده است.

معاون امور مهندسی و انرژی مس منطقه کرمان با بیان اینکه در فرایند تغلیظ آب زیادی مصرف می‌شود گفت: بنابراین با وجود افزایش تولید کنسانتره طی سال‌های گذشته ما نه تنها آب مصرفی‌مان افزایش پیدا نکرده بلکه مقدار آب نیز کاهش پیدا کرده است و بهره‌وری آب در بخش تغلیظ را به حدود 75 درصد رسانده‌ایم.

معاون امور مهندسی و انرژی مس منطقه کرمان در ادامه با اشاره به کمبود منابع آبی در منطقه کرمان به خاطر شرایط اقلیمی و کاهش نزولات جوی طی سال‌های اخیر گفت: پروژه‌های انجام شده در کرمان در همین راستا و برای برنامه‌ریزی توید پایدار و با نگاه به آینده صورت گرفته است.

شاهی با اشاره به اینکه معدن مس سرچشمه از نوع پورفیری روباز است گفت: در این نوع معادن با توجه به حجم زیاد باطله در پروسه استحصال مدیریت باطله نقش مهمی را دارد.

وی تصریح کرد: با اجرای پروژه سد رسوبگیر از یک‌سو ظرفیت سد برای مدیریت پسماند و باطله افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر از آلودگی محیط زیست جلوگیری شده است.