به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ در این مجمع، محسن رشیدفرخی، حامد بدرآبادی، احمد فرید، محمدحسین اکبری، غلامرضا سیستانی، مصطفی عامری، سیدیوسف سجادی، علیرضا غضنفری پور و حسین عامری به عنوان اعضای اصلی و علی عزیرآبادی و کوروش یزدی پور به عنوان اعضا علی البدل انتخاب شدند. همچنین، در نشست مجمع فوق‌العاده انجمن خرما افزایش اعضای هیات مدیره از 7 نفر به 9 نفر و افزایش مدت فعالیت اعضای هیات مدیره نیز از دو سال به چهار سال، تصویب شد.

رئیس انجمن خرمای ایران و کرمان در این نشست گفت: انجمن خرمای استان کرمان در چهار سال گذشته با وجود همه کمبودها، توفیقات بسیاری را به دست آورده است. محسن رشیدفرخی افزود: به نظر می رسد تا سال 2020 میلادی پسته کشور ما دیگر در دنیا مطرح نخواهد بود و باید چاره‌ای اندیشیده شود که بتوان خرما را جایگزین این محصول کرد. وی اظهار کرد: آمریکا همانطور که در تولید پسته با حجم زیاد و با قیمت تمام شده پایین کار می کنند، برای خرما نیز همین سیاست را در پیش گرفته است.

رشید فرخی با اشاره به اینکه در این شرایط چاره‌ای جز کاهش قیمت تمام شده در واحد سطح، افزایش بهره‌وری و جدی گرفتن بحران آب نداریم، گفت: برای جبران کمبود آب، اگر انتقال آب نیز انجام شود مربوط به بخش صنعت و شرب است و تنها راه نجات در بخش کشاورزی استفاده از منابع موجود است. وی ادامه داد: قصد داریم با پیگیری های انجمن ملی خرما بتوانیم صد درصد مخارج آبیاری های تحت فشار را از طریق بانک ها به صورت 80 درصد بلاعوض و 20 درصد تسهیلات با بهره کمتر از 10 درصد تامین کنیم.

رئیس انجمن ملی خرما با بیان اینکه 93 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است، گفت: در حال حاضر تراز آب منفی 16 درصد است که اگر بتوان آن را جبران کرد در شرایط فعلی باقی می مانیم و تنها راه آن نیز استفاده بهینه از آب در کشاورزی است.

در ادامه این نشست نیز موسس انجمن خرمای کرمان به عنوان اولین انجمن خرمای کشور، گفت: تولید محصولات کشاورزی کاری بسیار سخت و طاقت فرساست که در این بین تولید محصول خرما بسیار پردردسر است. مهدی ایرانی کرمانی افزود: اتحاد در بین فعالان صنعت خرما در قالب تشکل ها، نیاز امروز این صنعت است زیرا از این طریق سرمایه اجتماعی و کارایی این محصول نیز افزایش می یابد.

وی بر اتحاد، اعتماد به یکدیگر، پرهیز از تخریب یکدیگر و به دنبال منافع جمع بودن تاکید و بیان کرد: موضوع مهم توسعه اقتصادی خرما باید مدنظر همه اعضای انجمن باشد. ایرانی کرمانی، در ادامه درخواست کرد اعضای این انجمن برای تداوم چاپ انتشار خبرنامه خرما حمایت های لازم را انجام دهند تا این نشریه که روزی در کشور سرآمد بود بتواند به جایگاه گذشته خود بازگردد.