به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ عباس جبالبارزی در نشست بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی فعالان بخش خصوصی افزود: اگر قرار است افزایش 10 درصدی سهم مالیات‌ها در بودجه سال آینده، موجب کشف پایه های مالیاتی جدید و دریافت موارد غیرشفاف شود، تصمیم خوبی است اما اگر قرار باشد به مواردی که تاکنون مالیات را شفاف پرداخت می‌کردند، فشار وارد شود، مشکل ایجاد می کند. وی ادامه داد: اینکه رشد اقتصادی 4 تا 5 درصد در کشور اعلام شده به دلیل افزایش تولید نفت بوده زیرا واحدهای صنعتی کماکان در رکود به سر می برند، 50 درصد آنها تعطیل هستند و مابقی نیز با نیمی از ظرفیت تولیدی خود کار می کنند که حتی نمی توانند هزینه های جاری خود را تامین کنند.

جبالبارزی، با بیان اینکه در حال حاضر تقریبا یک چهارم صنعت استان فعال است، افزود: کشورهای صنعتی در شرایط رکود نرخ مالیات و نرخ بهره بانکی را برای بخش تولید کاهش می دهند اما در کشور ما نه تنها نرخ مالیات در هنگام رکود تغییر نکرده بلکه بیشتر هم شده و نرخ بهره نیز متناسب با نرخ تورم کاهش نیافته است. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با تورم زیر 10 درصد، نرخ بهره بانکی 18 درصد است که در عمل به 20 درصد نیز می رسد که این شرایط واحدها را با مشکل روبرو کرده است.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان افزود: بر اساس قانون قبلی مالیات، اگر فرد ممیز، مشکل داربودن دفاتر را تشخیص دهد می تواند آنها را علی‌الراس کند اما در قانون جدید علی‌الراس حذف شده که درخواست می شود این دیدگاه و تفکر به ممیزان نیز منتقل شود تا با نخستین ایراد و مشکل دفاتر را رد نکنند بلکه مدارک دیگری بخواهند که به طور قطع رسیدگی منطقی‌تر از علی الراس کردن است. جبالبارزی بیان کرد: بر اساس ماده 17 قانون حداکثر توان تولید داخلی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، از مالیات معاف می‌شود که یک روزنه امیدی برای برخی بنگاه‌های صنعتی بود و مجلس نیز این قانون را توسط تبصره ماده 149، دائمی کرد اما متاسفانه کلمه "استاندارد حسابداری" را به آن اضافه کردند، آئین نامه ها را نوشتند و بر اساس آن اعلام کردند که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی یک درآمد غیرعملیاتی است و نمی توان به طور مستقیم افزایش سرمایه داد. وی در ادامه تصریح کرد: نتیجه این می‌شود بنگاه‌هایی که می‌خواهند از تسهیلات طرح رونق تولید برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی استفاده کنند مشمول مالیات بر درآمد می شوند که درخواست می شود در این زمینه با ارائه نظر کارشناسی از بخش خصوصی دفاع شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان در بخش دیگری با اشاره به اینکه اخیرا به هیات های حل اختلاف مالیاتی نگاه مثبت‌تری شده و این هیات‌ها با حضور سه عضو تشکیل می‌شوند، ادامه داد: اما بسیاری مواقع جلسات این هیات‌ها بدون حضور قاضی برگزار می شود و مودی از ترس اینکه ایرادی به کار او گرفته نشود اعتراضی نسبت به نبود هر سه عضو این هیات نمی کند اما حق قانونی اوست که هر سه نفر حضور داشته باشند. جبالبارزی تصریح کرد: همچنین برای عملکرد بهتر این هیات، بخش خصوصی باید در صورت نیاز، نماینده خود را تقویت کند و از سوی دیگر در صورت کمبود تعداد قاضی بازنشسته، با ارائه درخواست از قاضی شاغل نیز استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بخش خصوصی استان کرمان پیشنهادی به وزیر اقتصاد و دارایی داد که خوشبختانه ابلاغ شده و بر اساس آن قرار است تا پایان سال 96 اختیارات قانونی برای بخشودگی صد درصد جرائم و 36 ماه تقسیط بدهی به استان ها واگذار شود که اگر در شرایط رکود این اقدامات انجام شود، به بخش تولید کمک می کند. رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان به ماده 169 طرح جامع مالیاتی اشاره کرد و گفت: در این طرح اشکال اساسی در نرم افزار وجود دارد، هر کس می تواند از طریق رایانه خود هر اسمی را وارد کند و خرید خود را اعلام کند که همین مسئله برای برخی افراد مشکلاتی را ایجاد کرده است. وی ادامه داد: بهتر است برای حل این مسئله چاره‌ای اندیشیده و کد یونیک تعریف شود تا هر کسی نتواند به نام فرد دیگر اطلاعات بدهد و سایرین را به دردسر بیندازد.

در ادامه این نشست نایب رئیس اتاق کرمان یکی از وظایف اتاق را شناسایی و رصد مشکلات بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: بسیاری از مسائل و مشکلات را می‌توان در تعاملات و گفت و گوها کاهش داد و از این طریق به واحدهای تولیدی که به سختی کار می کنند، کمک کرد. مهدی سیاوشی گفت: مالیات یکی از مباحث اساسی و گریبانگیر بخش خصوصی است و همچنین بخشی از بودجه دولت از طریق دریافت مالیات تامین می شود که در شرایط فعلی اقتصاد کشور، این مهم باید به گونه‌ای انجام شود که بخش خصوصی هم بتواند به حیات خود ادامه دهد.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان نیز در ادامه گفت: وظیفه ذاتی ما وصول مالیات است اما نه به هر قیمتی، بلکه هدف دریافت حق است. محمد سلمانی، تصریح کرد: گاهی، افراد از قبل دیدگاه خوبی نسبت به کارکنان اداره کل مالیاتی ندارند اما همیشه تلاش می شود چرخ تولید بچرخد تا ما هم بتوانیم مالیات وصول کنیم. وی با تاکید بر اینکه بسترسازی و فرهنگ سازی مالیاتی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: در صورتی که مدیران واحدهای تولیدی دارای مشکل، از مدیرکل، ممیز و کارشناس اداره کل مالیاتی برای بازدید از واحد خود دعوت کنند، در آنجا حضور خواهیم یافت و از نزدیک شرایط را برای تعیین مالیات بررسی می کنیم.

سلمانی، اظهار کرد: گاهی به دفاتر حسابداری ایراد آیین نامه‌ای وارد می شود اما افراد پس از صدور برگ مالیات قطعی شده مراجعه می کنند که در آن زمان کاری نمی توان انجام داد بلکه بهتر است پس از صدور برگ تشخیص به ما مراجعه شود تا در صورت امکان بتوان کمک های لازم را انجام داد.

گفتنی است در این نشست مسائل و مشکلات مختلف مالیاتی مطرح و بررسی شد و مدیرکل امور مالیاتی استان و معاونان وی بر تلاش برای حل این مسائل قول مساعد دادند.