به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ فاطمه روح الامینی نویسنده کتاب فروغ آگیرا در حاشیه آیین رونمایی از این کتاب گفت: آگیرا یک واژه سره "فارسی" است به معنی فروزنده و روشنایی بخش و آن چه باعث روشنایی می شود و علاوه بر این گویا نام وسیله ای بوده که در ایران باستان از آن برای برافروختن آتش استفاده می کردند.

وی افزود: محل فعلی موزه آگیرا که متشکل از دو طبقه همکف و اول و یک زیر زمین است، پیش از این و سال های متمادی بخشی از سالن دبیرستان پهلوی و دبیرستان امام خمینی فعلی است.

روح الامینی  تصریح  کرد: کاربری این ساختمان پیش از تبدیل به موزه آگیرا سالن امتحانات و اجتماعات بوده است تا این که مسئولان آموزش و پرورش تصمیم گرفتند مکانی را به عنوان پایگاه دائمی برای فعالیت های فرهنگی، علمی و پژوهشی و مرکزی برای ثبت تاریخ و رویدادهای مهم این اداره کل در نظر بگیرند.

مورخ فرهنگی استان کرمان بیان داشت: پر واضح است که این عمارت به دلایل بسیاری از جمله زیر بنای قابل توجه، قرار گرفتن در مرکز شهر و از همه مهمتر دارا بودن سابقه تاریخی و قدمت آموزشی برای تبدیل شدن به موزه اسناد آموزش و پرورش استان کرمان شایسته ترین انتخاب بود.

فاطمه بیگم  روح الامینی اظهار کرد: به این ترتیب علاوه بر 21 واحد علمی پژوهشی موجود و فعال در پژوهشکده، گنجینه اسناد آموزش و پرورش " آگیرا" نیز به این مجموعه مهم پژوهشی اضافه شد که به همت مدیران آموزش و پرورش استان کرمان همچنان در حال فعالیت است.

وی گفت: آغاز به کار رسمی این مرکز در تاریخ 24 مهر 1384 و هم زمان با واقعه به آتش کشیده شدن مسجد جامع در جریان مبارزات انقلاب اسلامی رقم خورده است.

روح الامینی عنوان کرد: هدف از تاسیس چنین مجموعه ای، ایجاد بستر مناسب برای تفکر و فعالیت های پژوهشی برای جوانان دانش پژوه و معلمان مبتکر و خلاق است.

نویسنده کتاب فروغ آگیرا خاطر نشان کرد: در این گنجینه تاریخی و پژوهشی، اسناد، کتاب های درسی قدیمی و چاپی ، فصل نامه ها، عکس های قدیمی مربوط به مدارس و معلمان و دانش آموزان از آغاز انقلاب مشروطه و تبدیل مکتب خانه های قدیمی به مراکز آموزشی مدرن تا امروز موجود می باشد.

وی افزود: حدود ده هزار سند مربوط به آموزش و پرورش استان که جمع آوری، فهرست نویسی و اسکن شده بود و حدود یازده سال در بخش زیر زمین موزه نگهداری می شد، به علت نا مناسب بودن فضای موزه برای نگهداری اسناد و نیاز به مرمت آنها باعث شد که مدیران ارشد آموزش و پرورش تصمیم بگیرند که اسناد را در نزد سازمان اسناد ملی ایران امانت بسپارند تا زمانی که سازمان اسناد ملی کرمان از نظر تجهیزات و استاندارد فضا، موقعیت مناسب را داشته باشد، اسناد به آرشیو کرمان منتقل شود و با این کار هدف اصلی که استفاده و بهره وری دانش پژوهان داخل و خارج از کشور از اسناد است با قرار گرفتن فایل اسکن اسناد بر روی سامانه بین المللی (رسا) محقق خواهد شد.

وی در پایان گفت: امیدوارم این گام علمی، فرهنگی و تاریخی تاثیر مهمی بر دیگرهمکارانم در گروه تاریخ داشته است.