به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ علی بابایی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: دوره‌ی یک‌سال‌ونیم گذشته از آن جهت حائز اهمیت است که با توجه به رکود اقتصادی، با همت و پشتکار پرسنل خدوم شهرداری کرمان و با حمایت و پشتیبانی استاندار محترم و رییس و سایر اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، 90 پروژه‌ی عمرانی در شهر کرمان عملیاتی شد که امید می‌رود بیش‌تر آن‌ها تا پایان امسال و برخی از آن‌ها در سال 96 به بهره‌برداری برسند.

وی ادامه داد: حجم بالای کار نشان از حمایت‌های بی‌دریغ استاندار محترم و تلاش و پیگیری کارکنان زحمت‌کش شهرداری دارد.

 

تقاطع‌های غیرهم‌سطح

شهردار کرمان با بیان این‌که شهرداری کرمان در راستای پیش‌رفت و توسعه‌ی ماندگار کلان‌شهر کرمان، در طول یک‌سال‌ونیم گذشته علاوه بر انجام امور ذاتی شامل تنظیف، جمع‌آوری و حمل زباله به میزان 400 تن در شبانه‌روز و ایجاد و نگه‌داری فضای سبز، عملیات عمرانی مختلفی نیز در سطح شهر اجرا کرده است، افزود: کاهش ترافیک شهری و ارتقای رضایت‌مندی شهروندان، ازجمله اهداف این پروژه‌های کلان است که در این زمینه، چهار پروژه‌ی تقاطع غیرهم‌سطح با میزان اعتبار 242 میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها شامل تقاطع غیرهم‌سطح ولی‌عصر با 70 درصد پیش‌رفت، تقاطع غیرهم‌سطح شهدای خلبان با 30 درصد پیش‌رفت، تقاطع غیرهم‌سطح شهید الله‌دادی با 60 درصد پیش‌رفت، تقاطع غیرهم‌سطح شهدای حرم با 45 درصد پیش‌رفت فیزیکی و تقاطع غیرهم‌سطح سربازان گمنام (امیر کبیر ) پیش‌رفت است.

شهردار کرمان بیان کرد: تقاطع غیرهم‌سطح آزادی با 65 درصد پیش‌رفت و اعتباری بالغ بر 106 میلیارد تومان و تقاطع غیرهم‌سطح هفت تیر با 70 درصد پیش‌رفت و اعتبار 12 میلیارد تومان در دست ساخت است.

بابایی افزود: هم‌چنین تقاطع غیرهم‌سطح جبلیه با 100 درصد پیش‌رفت فیزیکی به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: از دیگر پروژه‌های عمرانی می‌توان به لوله‌گذاری و انتقال آب به آرامستان جدید، پروژه‌ی انتقال آب‌های سطحی بزرگ‌راه آیت‌الله خامنه‌ای به طول دو کیلومتر، تجهیز و ساخت ساختمان اداری باشگاه ورزشی شهرداری و احداث خوابگاه ورزشی ورزشکاران، احداث مدرسه‌ی جدید شهرداری، تکمیل، تجهیز و راه‌اندازی 11 سوئیت و سالن سادات پردیسان قائم، شروع عملیات ساخت تالار شهرداری، سامان‌دهی کمربند غربی شامل زیرسازی، آسفالت، سنگ‌فرش، جدول‌گذاری و ایجاد فضای سبز از سه‌راهی جوپاری تا پل ایثار، سنگ‌فرش جلوی دانشکده‌ی فنی، جدول‌گذاری و سنگ‌فرش بین سه‌راهی جوپاری تا پل دانش، به‌سازی مسیر اصلی خیابان جنگل قائم، به‌سازی میدان کوثر، به‌سازی بولوار و میدان شورا، به‌سازی ورودی شهرک خواجو و بسیاری از نقاط شهری اشاره کرد.

 

حدود دو میلیون مترمربع آسفالت معابر

شهردار کرمان بیان کرد: هم‌چنین پروژه‌های عمران شهری در قالب زیرسازی و آسفالت معابر، با حجم یک میلیون و 897 هزار و 397 مترمربع طی یک‌سال‌ونیم گذشته در شهر کرمان در معابری از جمله بولوار بلدالامین، بولوار رضوان، بولوار فرزانگان، معابر سرآسیاب فرسنگی، شهرک بنی‌هاشم، شهرک الغدیر، بولوار داوودی، بولوار پارسیان، شهرک خواجو، شهرک الهیه، معابر 24 آذر، استقلال، ابوذر، اسدآبادی، کمیل و بسیاری از نقاط دیگر انجام گرفته است.

بابایی افزود: طی یک‌سال‌ونیم گذشته در بزرگ‌راه امام رضا (علیه‌السلام)، بزرگ‌راه آیت‌الله خامنه‌ای، حاشیه‌ی بولوار جمهوری‌اسلامی، حاشیه‌ی پارک ایرانیان، بزرگ‌راه یادگار امام، حدفاصل بولوار 24 مهر تا پل بازرگانی، دانشگاه چمران تا میدان هفت‌باغ، بوستان طبیعت، بولوار امام صادق (علیه‌السلام)، شهرک بنی‌هاشم، 20 متری امام سجاد (علیه‌السلام)، بولوار فرزانگان، 42 متری کوثر، بولوار رضوان، بولوار پزشک، شهرک خواجو، بولوار دانشگاه آزاد، بولوار کوثر و بسیاری از مناطق دیگر شهر 191 هزار و 676 متر جدول‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین در یک‌سال‌ونیم گذشته به میزان 115 هزار مترمربع در خیابان شهید نامجو (اقبال)، جلوی دانشکده‌ی فنی، خیابان ابوحامد، بزرگ‌راه امام، بزرگ‌راه شرقی، خیابان برزو آمیغی و بسیاری از نقاط دیگر شهر پیاده‌روسازی شده است.

 

پروژه‌های سرمایه‌گذاری

بابایی با بیان این‌که شهرداری کرمان با نگاه دقیق به اهداف سرمایه‌گذاری‌، شناسایی  و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری را اولویت‌بندی کرده است، گفت: در این رابطه هماهنگی لازم، حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، جذب، توسعه و پیگیری برای اجرای پروژه‌های سرمایه گذاری و مشارکتی انجام گرفته است.

وی افزود: در همین رابطه پروژه‌ی بام کرمان با اعتبار 235 میلیارد تومان و پیش‌رفت 5 درصد، پروژه‌ی تله‌کابین با اعتبار 25 میلیارد تومان و پیش‌رفت 65 درصد با آغاز نصب پایه‌های تله‌کابین، پروژه‌ی بهار رضوی با زیربنای 180 هزار مترمربع و اعتبار 400 میلیارد تومان با پیش‌رفت 35 درصد، ساختمان شهرداری مرکز با اعتبار 21 میلیارد تومان و پیش‌رفت 95 درصد، پروژه‌ی صاروج‌پارس با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان و پیش‌رفت 30 درصد، پروژه‌ی سیتی‌سنتر وکیل با اعتبار 100 میلیارد تومان و پیش‌رفت 60 درصد، مجتمع حمایت از معلولان رعد واقع در بولوار آیت‌الله صدوقی، فرهنگ‌سرای خوش‌کیش در خیابان ابن‌سینا، انجمن حمایت از بیماران سرطانی (یاس) واقع در بولوار 22 بهمن، انجمن نابینایان در خیابان میرزاآقاخان و مسجد بقیه‌الله (عج‌الله‌فرجه) به‌صورت مشارکتی در خیابان نماز در حال ساخت است.

شهردار کرمان ادامه داد: هم‌چنین شهرداری کرمان برای رفاه شهروندان، با هم‌کاری و هماهنگی بخش خصوصی، نسبت به ساخت 240 چشمه سرویس بهداشتی در سطح شهر اقدام  کرده است.

 

مرمت و احیای بناهای تاریخی

بابایی با بیان این‌که احیای فضاهای تاریخی به لحاظ کالبدی، ساختاری و عملکردی، ظرفیت بالایی در خلق ثروت و توسعه‌ی صنعت گردشگری دارد، گفت: در این راستا، شهرداری کرمان در حال بدنه‌سازی و کف‌سازی بازار بزرگ کرمان، کف‌سازی کوچه‌ی موز‌ه‌ی برق و کف‌سازی کوچه‌های منتهی به بازار است؛ ضمن این‌که پروژه‌ی اکونوموزه بانو حیاتی با میزان اعتبار 5/3 میلیارد تومان و پیش‌رفت 100 درصد ازجمله اقدامات شهرداری کرمان در راستای احیای بافت تاریخی شهر بوده است.

بابایی با اشاره به بازسازی مقبره‌ی خواجه‌اتابک و تبدیل آن به فرهنگ‌سرا، بازسازی گرمابه‌ی باغ‌لـله را نیز به‌عنوان نقطه‌ی عطفی در احیا و زنده‌سازی محله‌ی خواجه‌خضر دانست و گفت: بدنه‌سازی میدان شهدا در قالب طرح شش‌دروازه، مرمت خانه‌ی لطفی و مرمت و محوطه‌سازی مرقد سیدجعفر اولیا، گامی دیگر در احیای فضای تاریخی شهر بوده است.

وی افزود: شهرداری کرمان در یک‌سال‌و‌نیم گذشته به‌منظور روان‌سازی ترافیک شهری به بازگشایی معابر و اصلاح هندسی برخی نقاط پرداخته است.

 

بازگشایی معابر

شهردار کرمان با بیان این‌که بازگشایی معابر طی یک‌سال‌ونیم گذشته، نشان از همت و تلاش شبانه‌روزی شهرداری کرمان است، گفت: از جمله‌ی این بازگشایی‌ها می‌توان به بازگشایی معبر گلبازخان و تملک املاک مسیری آن با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان، تملک املاک مسیری و اجرای راست‌گرد شمال شرقی پل دانش با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد تومان و تملک املاک مسیری جهت اجرای پارک پدر با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد تومان، اشاره کرد.

بابایی بازگشایی ادامه‌ی بولوار پزشک و امتداد بولوار کوثر را دارای نقش اساسی در کاهش ترافیک بولوار جمهوری‌اسلامی دانست.

وی تملک املاک خیابان استقلال، تملک املاک سه‌راهی گوهری جهت اصلاح هندسی معبر، تملک و آزادسازی سه‌راهی سیلو، تملک و آزادسازی مسیر کوچه‌ی 9 معبر شهید نامجو، تملک و آزادسازی کوچه‌ی 2 پروین اعتصامی، تملک و آزادسازی خیابان شهدای خانوک تا سیدی، بوستان جنگلی شهید باهنر، تملک املاک جنب مسجد جامع سرآسیاب، تملک و آزادسازی قسمت مسیری مدرسه‌ی عباس سعید و شروع عملیات تملک بخشی از ضلع شمالی خیابان سپه را نیز از جمله اقدامات انجام شده برای بازگشایی معابر دانست.

شهردار کرمان گفت: هم‌چنین اصلاح هندسی و احداث راست‌گردهای خیابان خرمشهر به خواجو، بولوار ساوه، بولوار حکمت، انتهای بولوار رسالت، ابتدای خیابان رازی و بولوار سجادیه انجام گرفته است.

 

افزایش سرانه‌ی فضای سبز

بابایی افزود: توسعه‌ی سرانه‌ی فضای سبز شهری نیز، شاخص مهمی در بسته‌های مدیریت شهری است؛ بنابراین، شهرداری کرمان با طراحی و اجرای فضای سبز در سطح شهر، سرانه‌ی فضای سبز کرمان را به بیش از 17 مترمربع افزایش داده است.

وی ادامه داد: سیاست توسعه‌ی فضای سبز شهری با پروژه‌های بزرگی هم‌چون تکمیل، افتتاح و بهره‌برداری از بوستان ریحانه به‌عنوان دومین بوستان بانوان در شهر کرمان با مساحت بالغ بر 40 هزار مترمربع، طراحی و اجرای بوستان ایثار، بوستان حاشیه‌ای کوثر، بوستان رادیو، بوستان‌های جدید هزار، گل‌ها، پدر، طبیعت، آرامش، جبلیه، مالیات و داوودی، بوستان‌های حاشیه‌ای بولوار جمهوری‌اسلامی، بوستان شهرک الغدیر، بوستان شهدای غواص و بوستان یاس سفید، پیگیری می‌شود.

شهردار کرمان بیان کرد: هم‌چنین با پروژه‌ی اکوپارک، اجرا و تکمیل کمربند شهر کرمان، بوستان آب و آتش، کاشت گل‌های فصلی و دائمی و بسیاری از فضاهای سبز محله‌ای دیگر، میزان فضای سبز شهر افزایش یافته است.

بابایی افزود: شهرداری کرمان با تکمیل و بهره‌برداری از بزرگ‌ترین دریاچه‌ی مصنوعی شهر کرمان به طول 750 متر و با ظرفیت 12 هزار مترمکعب، جلوه‌ای ویژه، به این بخش از شهر بخشیده است.

 

اقدامات زیباسازی در شهر کرمان

وی با بیان این‌که ناهنجاری‌ها و زوائد بصری در سیما و منظر شهری باعث می‌شود هویت و زیبایی فضاهای عمومی مورد تهدید قرار گیرد، گفت: در این زمینه پیرایش شهر، احساس تعلق شهروندان و پایداری عرصه‌های عمومی را افزایش خواهد داد.

شهردار کرمان افزود: در راستای زیباسازی شهر کرمان، (تقاطع‌های کوثر، فرهنگیان، میدان توحید (ارگ)، ادارات شهرداری، میدان خواجو، گلزار شهدا، میدان علی‌ابن‌ابی‌طالب (علیه‌السلام) و بسیاری از نقاط دیگر نورپردازی شده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین با اجرای نقاشی‌های دیواری به مساحت 1020 مترمربع، علاوه بر زیباسازی شهر، به تأثیر روانی خوب آن بر شهروندان و بهبود سیمای بصری توجه شده است.

رنگ‌آمیزی جداول و وسایل بازی، شست‌وشوی دیوارها، اجرای طرح کاشی‌شکسته در پل کوثر و دانش و حذف زواید بصری در تابلوهای شهری، از دیگر اقداماتی است که شهردار کرمان آن‌ها را در بهبود وضعیت نمای شهری مؤثر دانست.

بابایی افزود: نمادها و تندیس‌ها، بیانگر بازتاب هنری، خاطرات نسل‌ها، حوادث و اعتقادات هستند و در بعضی موارد به‌عنوان یک سمبل فرهنگی اجتماعی مطرح بوده و سیمای انسانی دارند؛ به همین دلیل طراحان درصدد هستند مفاهیم ارزشمند فرهنگی  و اجتماعی جامعه‌ی خود را به شکل عینی به نمایش بگذارند.

وی ادامه داد: در این راستا تندیس‌های بانو حیاتی، دکتر باستانی پاریزی، میرزارضا کرمانی، گنجعلی‌خان و سردیس‌های آیت‌الله بهشتی، خواجوی کرمانی، روح‌الله خالقی و هوشنگ مرادی کرمانی در شهر کرمان نصب شده است.

شهردار کرمان بیان کرد: هم‌چنین جانمایی و نصب المان‌های بوستان حاشیه‌ای کوثر، کودک، آغوش، قالی کرمان، اجتماع و کتاب هوشنگ مرادی کرمانی انجام گرفته است.

بابایی افزود: سردیس‌های شهید مطهری، شهید ایرانمنش و سردار جهان اسلام نیز در حال ساخت است و جانمایی و نصب آن‌ها تا پایان اسفندماه امسال در دستور کار شهرداری کرمان قرار دارد.

 

افتتاح‌ها و بهره‌برداری رسمی از پروژه‌ها

شهردار کرمان درباره‌ی افتتاح و بهره‌برداری رسمی از پروژه‌ها و اقدامات شهرداری طی این مدت گفت: افتتاح بوستان ریحانه با حضور معاون وزیر کشور، رونمایی از سامانه‌ی جامع الکترونیکی کرمان‌کارت و بهره‌برداری رسمی از مرکز مانیتورینگ ناوگان اتوبوسرانی از آن جمله است.

بابایی افزود: هم‌چنین ساخت، تجهیز و افتتاح سه ایستگاه آتش‌نشانی در یک‌سال‌ونیم گذشته، نشان‌دهنده‌ی توجه ویژه‌ی شهرداری کرمان به مسایل ایمنی شهروندان است.

وی ادامه داد: این سه ایستگاه در پردیسان قائم، بولوار 24 مهر و میدان تره‌بار قدیم راه‌اندازی شده‌اند.

شهردار کرمان بیان کرد: بهره‌برداری از بازارچه‌ی ابوذر و ساخت و افتتاح مرکز نگه‌داری حیوانات بلاصاحب، از دیگر فعالیت‌های شهرداری کرمان است.

 

صرفه‌جویی 46 میلیارد ریالی با اقتصاد مقاومتی

بابایی با بیان این‌که با نگاهی به اقتصاد مقاومتی به‌صورت یک کل فراگیر، ستاد اقتصاد مقاومتی در شهرداری کرمان تشکیل شد، گفت: با این نگاه کلان، سالانه بیش از 46 میلیارد ریال در هزینه‌های حوزه‌ی خدمات شهری صرفه‌جویی شده است.

وی افزود: واگذاری بخشی از خدمات شامل کشتارگاه، بخشی از خدمات بهشت زهرا، باغ‌وحش، آکواریوم، سازمان پسماند، جمع‌آوری زباله، انبار اجراییات و خودروهای اسقاطی به بخش خصوصی، موجب این صرفه‌جویی شده است.

بابایی با اشاره به این‌که شهرداری کرمان در راستای اجرای سند اقتصاد مقاومتی، اقدامات ارزشمندی انجام داده است، بازسازی و بهره‌برداری از 53 دستگاه اتوبوس فرسوده، رونمایی از 250 تاکسی نوسازی شده، راه‌اندازی خط تفکیک زباله با ظرفیت اسمی 200 تن در روز و میزان اعتبار 700 میلیون تومان، تولید کود ورمی با استفاده از کمپوست‌های شهری برای اولین‌بار در ایران، راه‌اندازی سایت تولید کود کمپوست به روش هوازی با اعتبار 500 میلیون تومان، اضافه شدن 67 خودروی حمل زباله به ناوگان تنظیف و تکمیل آن تا پایان سال 1395 به تعداد یک‌صد دستگاه، حذف خودروهای فرسوده‌ی قبلی با میزان صرفه‌جویی ماهانه 50 میلیون تومان، حذف ماشین‌آلات سیار حمل زباله در مناطق چهارگانه و صرفه‌جویی ماهانه 70 میلیون تومان، واگذاری عملیات تفکیک زباله از مبدأ به بخش خصوصی، نصب 15 کلبه جهت جمع‌آوری پسماندهای خشک در سطح شهر که تا پایان سال به 50 نقطه افزایش خواهد یافت، اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در برخی مناطق شهری به‌صورت آموزش چهره‌به‌چهره و خرید چندین دستگاه خودرو و موتورسیکلت جهت جلوگیری از معضل حاشیه‌نشینی را از اقدامات شهرداری کرمان در راستای اجرای سند اقتصاد مقاومتی دانست.

شهردار کرمان افزود: در تدوین بسته‌ی فرهنگی از آثار فرهنگی و گردشگری استان نیز، ظرفیت بالقوه‌ی جذب گردشگران داخلی و خارجی در پروژه‌های تاریخی قبل از اسلام مشاهده می‌شود.

بابایی ادامه داد: در این خصوص پروژه‌ی قلعه‌های دختر و اردشیر و لزوم احیا و مرمت آن‌ها برای ثبت جهانی، برجسته و مهم است که در این زمینه، میزان تملک‌های صورت گرفته در پروژه‌ی قلعه‌های دختر و اردشیر ظرف یک سال گذشته، 3870 مترمربع و میزان اعتبار برای این تملک‌ها 8 میلیارد تومان بوده است.

 

اقدامات فرهنگی شهرداری

وی بیان کرد: در حوزه‌ی فرهنگی نیز شهرداری کرمان در جهت افزایش نشاط و شادابی مردم، برنامه‌های فرهنگی را با جدیت بیش‌تری دنبال کرده است.

شهردار کرمان گفت: شهرداری کرمان ضمن تهیه‌ی طرح جامع فرهنگی شهر، فرهنگ‌سرای بنی‌هاشم را ساخته و خانه‌های فرهنگ یاس، فرهنگ، ادب و نماز  را افتتاح کرده است.

بابایی از برگزاری تور کرمون‌گردون، جشن‌های شهروندی، فضاسازی مناسبتی ملی و مذهبی، برپایی نمایشگاه گل‌وگیاه، همایش و کارگاه‌ها، تجهیز پارک عفاف و سالن ورزشی پارک مطهری، راه‌اندازی چاپخانه و راه‌اندازی پیست دوچرخه‌سواری را ازجمله اقدامات فرهنگی شهرداری کرمان دانست.

شهردار کرمان افزود: هم‌چنین شهرداری کرمان با برنامه‌ریزی برای تحقق شهر هوشمند، کاهش مراجعه‌ی حضوری شهروندان، تکریم ارباب‌رجوع و بهره‌مندی از مشارکت شهروندان در مدیریت شهری، نسبت به صدور و توزیع فیش‌های بهای خدمات شهری و پسماند اقدام کرده است.

بابایی مشارکت و  ارتباط مردم با سامانه‌ی 137 با 250 تماس در روز را نشانه‌ی دیگری از هم‌دلی و هم‌راهی مردم دانست و گفت: شهرداری کرمان با سیاست مردم‌محوری و افزایش نشاط اجتماعی، خواهان حیات جامعه‌ی شهری و مشارکت شهروندان در امور شهری است و این همه، در راستای تحقق این شعار است که «کرمان! تو را در خور نام بلندت خواهیم ساخت.»