به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ سورنا ستاری در آئین دوازدهمین دوره جایزه افضلی پور افزود: پژوهش در دانشگاه ها زمانی سامان می گیرد که بخش خصوصی در این زمینه فعال شود و درصد قابل توجهی از درآمد دانشگاه مربوط به این بخش باشد.

وی بر حراست و حفاظت از دانشگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: حفاظت و حراست از دانشگاه در این است که عواید این دانشگاه به مردم استان برسد و این موضوع باید رخ دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه از جوانان کارآفرین به صورت جدی حمایت می کنیم، اظهار کرد: وزرای قبلی به ما می گفتند چیزی از این بحث ها بیرون نمی آید و اگر با شرکت های خارجی کار کنیم بهتر به نتیجه می رسیم، و باید دید چه می شود که یک وزیر به این نتیجه دست می یابد؟

ستاری با تاکید براینکه باید دیدکشوری با حدود شش هزار تمدن تاریخ، آگاهی، علم و آگاهی چه شد که به این مرحله رسیده است، گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید موضوع اقتصاد دانش بنیان را مطرح کردیم زیرا معتقدیم با پول فروش نفت وگاز و این موارد نمی توان مملکت را چرخاند و باید دید کدام اقتصادهای بزرگ دنیا با نفت، پول و الماس به این جایگاه رسیده اند.

وی گفت: زمانی موفق می شویم که پایه اقتصاد خود را عوض کنیم که در اقتصاد دانش بنیان به دنبال این موضوع هستیم و کار ما در محیط کسب و کار جدید است زیرا محیط کسب و کار ما به شدت مساله دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه دانشگاه مبدا اقتصاد است، گفت: تا پایه اقتصاد کشور، دانش نباشد، وضعیت درست نمی شود.

ستاری خاطرنشان کرد: با همت جوانان شرکت های استارت آپ با گردش مالی بالای دو هزار میلیارد دلار در کشور  راه اندازی شده است .

وی خطاب به دانشجویان گفت: اگر بخواهید می توانید دنیا را تغییر داده و ساختارهای قدیمی را به روز کنید.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه هزاران استارت آپ در این دولت آغاز شده است، گفت: در حوزه علم، پیشرفت های خوبی داتشه ایم و به زودی در حوزه نانو به رتبه پنجم دنیا دست خواهیم یافت.

ستاری تاکید کرد: رتبه اول منطقه را داریم و باید بسیار بالاتر از این موارد برویم زیرا نیروی انسانی متخصص داریم.

ستاری با اشاره به اینکه باید دیوارها را از دور دانشگاه جمع کرد، گفت: دانشگاه جزئی از اجتماع است و حق نداریم در دانشگاه مواردی را آموزش دهیم که به درد آینده دانشجویان و جامعه نخورد.

وی خاطرنشان کرد: به علوم بین رشته ای احتیاج داریم و چرا باید بین دانشکده ها دیوار بکشیم و دانشگاه باید جزئی از مبلمان شهری باشند .

وی ضمن درخواست از دانشجویان مبنی براینکه کارمند نشوید و مشکلات مردم را حل کنید و کارفرین باشید و جامعه را تکان دهید، تاکید کرد: شما با استخدام شدن خود را نابود می کنید و اعتماد به نفس خود را از بین برده و آینده خود را نفله می کنید و مانند ما مدیران نفتی می شوید که گاهی فکر می کنیم اگر این میز را از ما بگیرند وسط تهران می میریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: 100 سال است که نفت ما را نفرین کرده است و ما می گوئیم اگر نفت نباشد چگونه زندگی کنیم.

ستاری با اشاره به این مطلب که ما فکر می کنیم با پول نفت ثروتمند می شویم، گفت: سرنوشت شما در جیب هایتان نیست بلکه در مغزهای شماست بنابراین افرادی مانند افضلی پور پایه هایی را در این استان گذاشته اند که بخشی از آنها پایه های فرهنگی و وقف برای علم و پژوهش است و باید ادامه یابد.

وی خاطرنشان کرد: این مملکت به هیچ یک ازما نیازی ندارد و این ما هستیم که به این مملکت نیاز داریم و همه ما باید روی شانه های این مملکت بایستیم که دنیا ما را ببیند،  این چه فخری است که به مملکت خود می فروشیم که مملکت به ما نیاز دارد.