رضا جزینی زاده در گفت‌وگو با برنا در این خصوص اظهار داشت: هوای امروز کرمان بر اساس آخرین برداشت شاخص آلودگی هوا به میانگین 155 رسید و این میزان به معنی ناسالم برای تمامی گروه‌های جامعه است. و شاخص آلودگی هوا در شهر کرمان دو روز پیش بر اساس آخرین برداشت از ایستگاه های پایش ریزگرد، به سه برابر حد مجاز رسیده بود.

وی اظهار کرد: شاخص آلودگی تا درجه 150 ناسالم برای گروه های افراد مسن، بیماران تنفسی و زنان باردار ارزیابی می شود.

وی خشک شدن جازموریان را عامل اصلی بروز ریزگردها در استان کرمان عنوان کرد و گفت: بدلیل رهانشدن حق آبه زیست محیطی، وجود بیش از 20 هزار چاه مجاز و 10 هزار چاه غیرمجاز در حوزه جازموریان و انجام نشدن تغییر الگوی کشت تالاب جازموریان خشک شده است.

وی با تاکید بر اهمیت احیای مجموعه جازموریان افزود: با توجه به اینکه سند ریزگردها در استان کرمان با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار کرمان تصویب شد ، ستاد احیای تالاب جازموریان هم شبیه دریاچه ارومیه تشکیل شده است.

به گفته جزینی زاده نخاله های ساختمانی همچنان اطراف شهر کرمان تخلیه می شود و وجود رگه های معدنی متروکه و یا درحال بهره برداری به عامل بروز ریزگردها در استان کرمان تبدیل شده است.

وی گفت :باتوجه به تغییر اقلیم و خشکسالی امسال سه برابر سال‌های گذشته کمبود بارش ها را در استان کرمان شاهد بودیم.

مدیرکل محیط زیست کرمان اضافه کرد:باید تمامی دستگاه های متولی ازجمله منابع طبیعی و جهاد کشاورزی با تلاشی مضاعف و هم افزایی برای حفظ طاق زارها، افزایش پوشش گیاهی ورود کرده و در این راستا گام بردارند و شهرداری کرمان نیز بر اساس قانون مدیریت پسماند از تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه شهر کرمان جلوگیری کند.

وی افزود: پرداخت حقوق معدن داران برای بازگردان رگه های معدنی به حالت طبیعی و اولیه نیز هم اکنون در استان کرمان بطور کامل انجام نمی شود.