به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ غلامرضا فرخی ضمن اعلام این خبر افزود: پته‌های به نمایش گذاشته از دوران صفوی تا معاصر توسط هنرمندان کرمانی و ایران این صنایع دستی ارزشمند تولید شده است.

وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را سنجش و بررسی نوع دوخت، نقش‌های به کار رفته و مرغوبیت پته‌های قدیم با جدید و همچنین پژوهشی بر نمونه آثار گذشتگان و هنرمندان امروز برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: پته دوزی یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین سوزن دوزی‌های سنتی ایران است که در تاریخ کرمان ریشه عمیقی دارد و در حال حاضر بیش از 50 هزار هنرمند پته دوز در استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به آغاز احیای نقوش و دوخت پته آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان در این نمایشگاه تاکید کرد: این کار توسط دوزندگانی از استان‌های کرمان و تهران و با استفاده از نخ های کشمیری در حال انجام است.

فرخی تصریح کرد: در محل برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان پته‌های خام نیز عرضه می‌شود و علاقمندان به دوخت هنر پته دوزی می‌توانند لوازم و ابزار کار را نیز از محل این نمایشگاه تهیه کنند.

وی افزود: در آیین افتتاحیه نخستین نمایشگاه تخصصی پته‌دوزی کرمان، توسط معاون صنایع دستی کشور از تعدادی از استادان هنر پته دوزی کرمان و ایران تقدیر شد.