به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ عباس صادق زاده در شورای آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طی انعقاد تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش، کودکانی که وارد مقطع ابتدایی می‌شوند باید یکبار توسط سازمان بهزیستی مورد سنجش بیماری تنبلی چشم قرار گیرند، گفت: افرادی که توسط سازمان بهزیستی شناسایی می‌شوند در کشور در سامانه رصد ثبت می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته از 165 هزار و 800 کودک بین 3 تا 6 سال استان کرمان بیش از 119 هزار نفر غربال شدند که از این تعداد 2 هزار و 512 نفر دچار اختلال بودند، تصریح کرد: بینایی این کودکان در معرض تهدید قرار داشت و باید پیوسته سنجش شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان، از حوزه پیشگیری به عنوان یکی از رسالت نهادهای مربوطه یاد کرد که نباید اجازه دهند که افراد به مرحله نابینایی برسند، افزود: از بین کودکانی که دچار اختلال بینایی بودند، 329 نفر مشکل جدی داشتند که در صورت عدم پیگیری حتما دچار نابینایی یا کم بینایی شدید می شدند.

صادق زاده با اشاره به اینکه طرح غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال ارزان و بدون تحمیل هزینه و اجبار به خانواده ها اجرا می شود، یادآورشد: با توجه به بازگشت مجدد بیماری در حدود 65 درصد افراد شناسایی شده، درخواست می شود این طرح در مقطع تحصیلی متوسطه نیز قرار داده شود تا افراد مجددا شناسایی شوند.

وی با تاکید بر لزوم جدی تر گرفتن توافق نامه مورد نظر از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان، خاطرنشان کرد: از اداره کل آموزش و پرورش استان در خواست می شود از ثبت‌نام کودکانی که گواهی غربالگری در حوزه بیماری تنبلی چشم را ندارند، جلوگیری شود.