به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ محمدباقر اسلامی ظهر امروز در آئین معارفه رئیس جدید دادگستری شهرستان منوجان اظهار داشت:در هر حکومتی قاضی و قوه قضائیه و قضاوت عادلانه از جایگاه والا و اهمیت زیادی برخوردار است چون قاضی مجری قانون و حافظ عدالت است.

وی خاطر نشان ساخت: بنظر امام خمینی (ره)شان قضاوت در ساختار حاکمیت اسلامی برگرفته از شان قضاوت پیامبراکرم (ص) است آن بزرگوار به عنوان سفیر الهی و آورنده قانون از جانب خداوند سزاوار تر از همه به داشتن چنین شانی است که در آن ساحت مسئله حفظ و حراست از جان، مال و آبروی انسان ها مطرح است و پاکی نفس و دقت بالایی را می طلبد.

این مقام قضائی با بیان اینکه از بدو خلقت تزاحم و تضاد منافع انسان ها، اختلافاتی را به وجود آورده که برای رسیدگی و رفع خصومت نیاز ارجاع به داور و قاضی اجتناب ناپذیر است، گفت: در عصر امروز که زندگی انسان ها با پیچیدگی ها ی عدیده و تکنولوژی‌های در هم پیچیده روبرو است قطعاً قضاوت نیز با پیچیدگی های بیشتری روبرو است.

 اسلامی ادامه داد: به همین دلیل نیز قاضی باید اهتمام خود را در استخراج حکم عادلانه برگرفته از مکتب اهل بیت(ع) و قانون متمرکز نماید و به رفع اختلافات بپردازد. و در همین راستا هرکس که بر کرسی قضاوت تحت عنوان داور یا قاضی تکیه می زند لازم و واجب است که سیره پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت را مطالعه و سرمنشاء کار خود قرار دهد.

وی گفت: هم در سیره نبوی هم در سیره علوی که در واقع از وحی نشأت می گیرند ملاحظه می‌شود که آن بزرگواران با حوصله و درایت حرف متخاصمین را می شنیدند و سپس حکم می کردند.

این مقام قضائی خاطر نشان ساخت: شان دیگر قاضی از دیدگاه قران و روایات ادای امانت و عدالت در قضاوت است که این مطلب در آیه 58 سوره نساء به صراحت آمده است و تاکید شده است که امانت را به اهل آن بسپارید و در بین مردم با عدالت و انصاف قضاوت کنید.

معاون منابع انسانی دادگستری کل استان کرمان گفت: به اعتقاد امام خمینی(ره) جایگاه قاضی در اسلام از حیث اهمیت در ردیف اولین مسائل می باشد و از عباراتی که در لسان ائمه(ع) وارد شده است این مطلب روشن است. چنانچه امیر المومنین علی (ع) معیار و میزان عدالت خداوند در روی زمین را قضاوت منصفانه و احقاق حق مظلوم از ظالم و گرفتن حق ضعیف از قوی و بر اساس روش و سنت الهی دانسته که به دست قضات سپرده شده است.

 وی بیان کرد: قضات و داوران باتوجه به پیچیدگی هایی جدید زنگی انسان باید هم سیره نبوی و علوی را مد‌نظر قرار داده و هم به دانش و بینش قضایی مسلح تا شم و هنر قضائی را موجب شود و بتوانند در رفع مخاصمات توفیق بیشتری داشته باشد.

وی در پایان به تلاش در جهت جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی ها، گشاده روی با مردم و تکریم مراجعات، تعامل با دستگاههای اجرایی و فرهنگی،  ائمه جمعه و جماعات با حفظ استقلال و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری تاکید کرد.

در پایان این مراسم از خدمات آقای حسین شکوهی نسب تقدیر و آقای سامان افشارمنش رئیس سابق شعبه  102 کیفری دو شهرستان جیرفت به عنوان رئیس دادگستری شهرستان منوجان معرفی شد.