به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ عباس صادق‌زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی، طراحی و تدوین سند راهبردی اجتماعی استان در حوزه‌‌ی مسائل اجتماعی را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: «تدوین این سند علاوه بر این‌که به ارتقاء شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی با استفاده از ظرفیت‌های استانی و محلی منجر می‌شود به موضوعاتی می‌پردازد که کمتر به آن توجه شده است».

وی با بیان این‌که از دو سال گذشته مقدمات تدوین سند راهبردی اجتماعی استان با همکاری مرکز آینده‌پژوهی آغاز شده، افزود: «گام‌های دوم به بعد این سند در حال طراحی است».

صادق‌زاده با تشریح اقدامات جدید بهزیستی استان کرمان در حوزه‌ی پیشگیری از معلولیت‌ها بیان کرد: «تفاهم‌نامه و تعاملات این اداره با آموزش و پرورش در خصوص انجام غربالگری بینایی و شنوایی در دو مقطع ورودی دبستان و متوسطه منجر به کاهش معلولیت‌ها شده است».

وی با اشاره به ۴۷ هزار غربالگری شنوایی و ۱۳۷ هزار غربالگری بینایی طی یک سال گذشته در استان کرمان یادآور شد: «از این تعداد ۱۰۴ نفر از نظر کم‌شنوایی و ۲۰۰ نفر دارای اختلال بینایی شناسایی، و به مراکز مربوطه ارجاع شده‌اند».

مدیر کل بهزیستی استان کرمان جمعیت مبتلا به اختلال اوتیسم در کشور را ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: «استان کرمان با هشت مرکزآموزشی روزانه و یک مرکز اقامت موقت به افراد دارای اختلال اوتیسم و خانواده‌های آنان خدمات ارائه می‌کند».

وی همچنین ۸۵ درصد فرزندان شبه‌خانواده را بدسرپرست خواند و بیان کرد: «هم اکنون سه هزار و ۵۱۲ نفر از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست در قالب ۶۳ مرکز خانه کودک و نوجوان غیردولتی و یک مرکز دولتی در استان کرمان نگهداری می‌شوند».

صادق‌زاده در ادامه با اظهار نگرانی از روند رو به رشد جمعیت سالمندی در کشور خاطرنشان کرد: «در استان کرمان سند جامع سالمندان، سامانه‌ی «توان‌به» و بنیاد فرزانگان برای حمایت و ورود به سالمندی سالم و ارتقاء سطح کیفی زندگی سالمندان طراحی و عملیاتی شده است».

وی ۲۵ درصد خدمات بهزیستی را حمایتی و مابقی را تخصصی و حرفه‌ای بیان کرد و افزود: «استان کرمان در مجموع با یک هزار و ۱۹۵ مرکز دولتی و غیردولتی در حوزه‌های مختلف توانبخشی، اجتماعی و پیشگیری خدمات حمایتی و توانمندسازی به معلولین و گروه‌های هدف تحت نظارت ارائه می‌کند».