به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ فواد توحیدی در نشست پژوهشی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی اظهار داشت: موسیقی کرمان از متنوع ترین موسیقی‌ها در ایران است و این تنوع دلایل مختلفی دارد. دلیل اول پهناور بودن استان کرمان است که ٢٢ درصد از مساحت ایران را در بر می‌گیرد. سایر استان‌های ایران اکثرا موسیقی یکدستی دارند اما کرمان پر از تنوع موسیقایی است.

وی ادامه داد: کرمان در طول تاریخ «دارالامان» بوده است؛ زیرا اقوام مختلف ایران همه شان در دوره های  مختلف تاریخی به کرمان کوچ کرده‌اند و تقریبا همه اقوام ایران حضور یکصد ساله در منطقه دارند. علاوه بر این؛ تنوع مذهب نیز در این استان وجود دارد و همه مردم با تنوع قوم و مذهب به راحتی و در نهایت صلح با هم زندگی می‌کنند.

توحیدی افزود: کرمان دومین استان عشایری ایران است که این موضوع خودش باعث تنوع موسیقایی منطقه شده است.

در بخش دوم  برنامه  این پژوهشگر و موسیقدان  به معرفی انواع سازهای بومی کرمان و تنوع آنها اختصاص یافت .

در این بخش نمونه‌های صوتی موسیقی این منطقه از جمله لالایی ها، ترانه‌ها و مقام‌های کار، ترانه‌ها و رقص‌های شادمانی، ترانه‌های مناظره، منظومه‌های عاشقانه، روایی و حماسی، سوگ آواها، موسیقی صوفیانه و قلندری، موسیقی مذهبی و موسیقی زورخانه  برای حاضران پخش شد ،توحیدی در توضیح این آواها توضیح داد: نمونه‌های صوتی که امروز می‌شنوید و سخنانی که امروز گفتم  چکیده ٢٢ سال کار  پژوهشی و تحقیقی است.