به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ محمدجواد فدائی در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: تمام کالاها و اقلام پزشکی مورد نیاز مقابله با کرونا اعم از تولیدی یا وارداتی باید با نرخ ستاد تنظیم بازار توزیع شود و در این راستا نیز باید نظارت ویژه ای بر داروخانه ها و محل های عرضه این اقلام توسط نهادهای نظارتی صورت گیرد.

وی با این پیشنهاد که برای خریدهای پستی و اینترنتی تخفیفی ارائه شود تا مردم ترغیب به روی آوردن به این نوع خرید شوند، تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا تا ۱۵ فرودین ماه سال جاری تمامی پاساژها و بازار کرمان تعطیل خواهند بود، لذا انتظار داریم بیشتر بر روی موضوع خرید تلفنی و اینترنتی تاکید شود.

استاندار کرمان در خصوص تردد اتوبوس‌های مربوط به طرد اتباع غیرمجاز عنوان کرد: اتوبوس‌های که حامل اتباع غیرمجاز برای طرد از کشور هستند، می‌توانند در مسیر کرمان به سیستان و بلوچستان تردد کنند و این اتوبوس‌ها مشخص بوده زیرا با ماموران نیروی انتظامی بدرقه می‌شوند و این اقدام برای مقابله با ویروس کرونا در استان کمک کننده خواهند بود زیرا نمی توانستیم به صورت دقیق وضعیت سلامت اتباع غیرمجاز را تعیین کنیم بنابراین تصمیم گرفته شد این اتباع از سطح استان جمع آوری و به کشورشان بازگردانده شوند.

استاندار کرمان در تشریح جزییات مصوبات ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا درباره موضوع نظارت بر سیستم حمل و نقل کشور در ایام نوروز گفت: حمل و نقل عمومی کشور شامل حرکت قطارها، هواپیماها و اتوبوس ها موضوعی است که تصمیمات آن بر عهده ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا می باشد و در این راستا نمی توانیم تصمیم گیری خاصی در سطح استان داشته باشیم.

وی در خصوص ترویج خرید و فروش اینترنتی در استان نیز اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، بازارهای سنتی، پاساژها و مراکز خرید استان تا ۱۵ فروردین ماه تعطیل خواهند بود اما برای حل نیازهای مردم، باید موضوع خرید و فروش اینترنتی و تلفنی را در بین اصناف و مردم نهادینه کنیم.

استاندار کرمان بیان کرد: اگر نیاز است که ستاد استانی مقابله با کرونا ویروس برای تامین زیرساخت‌ها و تامین یارانه‌ای برای ترویج خرید و فروش اینترنتی بیشتر کمک کند، حتما این کار را خواهیم کرد و معقدیم در شرایط کنونی واحدهای صنفی حوزه فروش شیرینی و آجیل و خشکبار می توانند این نوع خرید اینترنتی را گسترش دهند.

فدایی در خصوص ادامه سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها نیز عنوان کرد: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، اگر آموزش‌های مدارس کشور از ۱۶ فروردین ماه سال جاری آغاز شود، به مدت یک ماه به دوره آموزش مدارس کشور اضافه خواهد شد و اگر تاخیر دوباره ای در آغاز مجدد سال تحصیلی دانش آموزان ایجاد شود، به همان میزان نیز دوباره به سال تحصیلی اضافه خواهد شد ضمن آنکه در موضوع ادامه سال تحصیلی مراکز آموزش عالی نیز مقرر شد به مدت سه هفته به دوره آنها اضافه شود.

استاندار کرمان درباره افزایش تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان های سطح استان کرمان در روزهای گذشته و راهکارهای استان برای جلوگیری از تجمع و ازدحام در این مراکز نیز بیان کرد: برای کاهش بار مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها، مقرر کردیم اطلاع رسانی لازم در خصوص مراجعه افراد مشکوک به مراکز  ۱۶ساعته تعیین شده در ۵ نقطه سطح شهر کرمان و سایر نقاط استان صورت گیرد که در این راستا نیز تاکنون ۲ هزار نفر به مراکز بهداشتی ۱۶ ساعته استان مراجعه کرده‌اند ضمن آنکه از چند روز گذشته مراکز غربالگری ارتش به دستور مقام معظم رهبری در سطح کشور فعال شده است که تاکنون ۷ هزار مراجعه کننده به این مراکز در سطح استان کرمان داشته‌ایم وی با اشاره به دیگر مصوبات امروز ستاد مدیریت بیماری کرونا استان کرمان گفت: کنترل جدی ورودی‌های استان یکی از موضعات مهمی است که دوباره در ستاد استانی مقابله با کرونا درباره آن بحث و گفت و گو شد.

مهمترین ورودی استان کرمان از سمت شهرستان انار است که روز گذشته شخصا از آن ورودی و نحوه کنترل خودروهای ورودی به استان بازدید کردیم اما باید مدنظر داشت که دو راهی دهج نیز یکی از ورودهای ترانزیتی استان است که وسایل نقلیه از این مسیر به سمت استان هرمزگان و سایر نقاط کشور نردد دارند که مشکلاتی برای استان یزد ایجاد کرده بود و مقرر شد که دستورالعملی در زمینه ورود خودروها از این ناحیه تدوین شود. استاندار کرمان عنوان افزود: در ستاد استانی مقابله با کرونا همچنین مصوب شد تیم های گشتی‌های متشکل از بسیج و دانشگاه علوم پزشکی در سطح شهر خودروهایی با پلاک های غیربومی را کنترل و بررسی کنند و در خصوص تردد آنها در سطح شهرهای استان تصمیم‌گیری شود که گزارش اقدامات آنها بزودی اعلام خواهد شد.

دکتر فدائی درباره حضور مهمانان نوروزی در استان و ممنوعیت زدن چادر در ایام نوروز در استان کرمان نیز گفت: ممکن افرادی به هر دلیلی افراد غیربومی وارد استان کرمان شده‌ و خیمه‌های مانند چادر در پارک‌ها و ... در نقاط مختلف شهر زده باشند که در این استا نیز مقرر شد براساس مصوبات ستاد استانی، در مورد آنها تصمیم‌گیری های لازم صورت گیرد ضمن آنکه کارگروه امنیتی انتظامی استان در مورد افراد بومی استان که اقدام به زدن چادر در شهر می کنند تصمیم‌گیری های لازم را انجام دهند. استاندار کرمان با اشاره به تولید ماسک در کارگاه‌ها و بهداشتی بودن آنها نیز عنوان کرد: در این ستاد مصوب کردیم که ماسک‌های تولیدی از سوی کارگاه ها، در ابتدا به اتاق ضدعفونی دانشگاه های علوم پزشکی سطح استان ارسال و در آنجا ضدعفونی و سپس توزیع شوند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: