به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛محسن مرادی مدیر کل بهزیستی استان گفت: تاکنون ۸۰ مبتلا به بیماری اوتیسم در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که از این تعداد ۵۰ نفر تحت پوشش بهزیستی هستند.
 
مرادی با بیان اینکه ۲ مرکز در گچساران و یک مرکز در یاسوج کار خدمات رسانی به این بیماران را انجام می‌دهند افزود: راه اندازی مرکز سوم در استان ضروری است.
 
وی بیان کرد: به همین منظور راه اندازی یک مرکز در دهدشت برای خدمات رسانی به این بیماری در حال پیگیری است.

مرادی با اشاره به اینکه گفتار درمانی، مشاوره، روان درمانی، برگزاری کلاس‌های آموزشی و سرگرمی از جمله خدماتی است که به این بیماران ارائه می‌شود اضافه کرد: به ازای هر بیمار اوتیسمی ۸۰۰ هزار تومان یارانه به مراکز درمان این بیماران داده می‌شود.

مدیر کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل قابل تشخیص است گفت: بیماری اوتیسم یک عارضه عصبی پیچیده است که شامل اختلال در تعاملات اجتماعی، مهارت‌های زبانی و مهارت‌های ارتباطی می‌شود.

مرادی اضاه کرد: این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می‌شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی و درمان کنند کودک مهارت‌های زیادی را فرا می گیرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: