به گزارش خبرگزاری برنا از گرگان؛ غلامرضا محرابی در نشست خبری با اهالی رسانه به مناسبت روز دامپزشکی اظهار کرد: حوزه کاری دامپزشکی بسیار گسترده است و روز به روز وظیفه مندی آن اضافه میشود اما در بین مردم شناخته شده نیست.

وی ادامه اداد: سلامت انسان، تضمین امنیت سرمایه گذاری در تغذیه مردم و کنترل و پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله وظیفه های دامپزشکی می باشد.

وی افزود: از بین حدود 1700 بیماری عفونی که بین انسان ها وجود دارد حدود 840 بیماری بین انسان و دام مشترک  است و بیماری کرونا نیز یکی از این بیماری ها می باشد.

وی تاکید کرد: تب مالت، هاری، مشمشه و غیره جزو بیماری های خطرناکی است که کنترل شد است.

محرابی همچنین گفت: درصورتی که در مرغ داری ها کنترل بیماری ها صورت نگیرد باعث انتقال بیماری مشترک بین انسان و مرغ میشود.

وی افزود: کنترل و پیشگیری بیماری های واگیر دام و طیور، زنبور عسل، آبزیان و کرم ابریشم است نیز جزو وظایف دامپزشکی می باشد که به صورت بومی درآمده و اقدامات دامپزشکی و واکسیناسیون انجام میشود.

وی اشاره کرد: سال گذشته 950میلیون دوز واکسن در مرغ داری ها و 14 میلیون دوز واکسن به دام های استان تزریق شده است.

 

در سیل گلستان دام های سراسر استان واکسینه شدند

 

محرابی تصریح کرد: درسیل سال گذشته در استان گلستان به صد درصد دام های استان واکسن تزریق شد و در برابر بیماری سیاه زخم که بین انسان و دام مشترک است و باکتری آن سالهای زیادی زنده میماند، واکسینه شدند وهیچ گونه مشکلی پیش نیامد.

وی با اشاره  به وظیفه مندی بعدی دامپزشکی گفت: کیفیت فرآورده های خام دامی تا قبل از اینکه به مصرف انسانی برسد در دامپزشکی مورد ارزیابی قرار میگیرد.

مدیر کل دامپزشکی استان گفت: نظارت، تولید، توزیع و عرضه داروها و واکسن های دامپزشکی از وظیفه مندی های دیگر دامپزشکی است و حوزه درمان با نظارت دامپزشکی به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی در ادامه به بروز بیماری در ماکیان بومی اشاره کرد و گفت: نگهدارندگان طیور بومی سعی کنند ماکیان را آزاد نگذارند تا با پرندگان وحشی در تماس نباشند و به بیماری مبتلا نشوند.

محرابی ادامه داد: سال گذشته  تمام طیور بومی و سایر ماکیان در برابر بیماری نیوکاسل واکسینه شدند و مجدد این واکسینه به زودی انجام خواهد شد تا زنجیره انتقال قطع شود.

محرابی در پاسخ به خبرنگار برنا در خصوص بوی نامطبوع واحد مرغداری کلاه جان توضیح داد: در زمانی که این مرغداری ساخته شده هتل و توسعه ایی در ان منطقه وجود نداشته و در حال حاضر با توجه به استشمام بوی نامطبوع حاصل از این مرغداری، جلساتی با دستگاه های مرتبط برگزار شده است که  صاحب مرغداری ملزم شده است که موارد بهداشتی را رعایت کند و خود این فرد نیز تمایل به نقل مکان از این محل را دارد که پیگیری ها در این خصوص ادامه دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: