به گزارش خبرگزاری برنا ؛ مهدی میقانی مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گلستان  با توجه به عدم ساماندهی و ضابطه مند نمودن فعالیت وانت بارها در راه های برون شهری افزود: تاکنون وانت بارها در سطح جاده های برون شهری اقدام به جابجایی بار می نمودند که بنا بر وجود خلاء های قانونی در مبحث ارتقاء ایمنی جاده ها و ایجاد نظم در نحوه بهره برداری و تردد وانت بارها سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اقدام به تدوین دستورالعمل ساماندهی فعالیت وانت بارها نمود که در این دستورالعمل شرایط فعالیت رانندگان و افراد متقاضی جهت تاسیس شرکتهای وانت بار تشریح شده است.

وی در ادامه به تشریح شرایط فعالیت رانندگان وانت بار طبق دستورالعمل جدید پرداخت و بیان داشت: براساس این دستورالعمل که از اول آبان ماه امسال اجرا می شود دارا بودن مدرک تحصیلی پنجم ابتدایی برای صدور برگ فعالیت متقاضیان رانندگی وانت بار کافی است و برای افرادی که ظرف یک سال از شروع طرح ثبت نام کنند ارائه گواهی تحصیلی کمتر از پنجم ابتدایی یا نهضت سواد آموزی نیز بلامانع است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گلستان در ادامه تصریح کرد: براین اساس حداقل سن راننده وانت بار 23 سال و حداکثر 55 سال است و رانندگان دارای برگ فعالیت حمل و نقل بار بین شهری می توانند در حمل و نقل بار سبک فعالیت کنند.

میقانی با توجه به شرایط تعیین شده برای فعالیت وانت بارها بیان داشت: وانت بارهایی که در این ناوگان فعالیت خواهند کرد باید دارای شرایط خاص باشند که داشتن حداکثر 15 سال سن خودرو، داشتن گواهینامه فنی مجاز و معتبر، دارا بودن بیمه نامه شخص ثالث و داشتن ارتفاع و طول بار مجاز از آن جمله است.

وی افزود: متقاضیان و فعالان بخش حمل و نقل سبک بین شهری می توانند از طریق روش های تعیین شده از قبیل صدور بارنامه توسط شرکت های حمل و نقل، تاسیس و بهره برداری از شرکت های اختصاصی حمل و نقل سبک بین شهری به منظور صدور بارنامه اقدام کنند.

لازم بذکر است رانندگان وانت بار و متقاضیان تاسیس شرکتهای وانت بار استان گلستان جهت مطالعه دستورالعمل ساماندهی ناوگان وانت باری می توانند به سایت این اداره کل به آدرس  golestan.rmto.ir  مراجعه نمایند.