به گزارش خبرگزاری برنا و بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بشیر حاجی بیگی با بیان این مطلب افزود: از اول اردیبهشت ماه سال جاری ده هزار نفر برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد ۸ هزار واحد پلاسما اهدا شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲ درصد جمعیت بهبودیافتگان از کووید۱۹ برای اهدای پلاسما مراجعه کرده اند، خاطر نشان کرد: مبتلایان کووید ۱۹ که ۲۸ روز از بهبودی آن‌ها گذشته است، می‌توانند برای اهدای پلاسما مراجعه کنند.

حاجی بیگی افزود: بیشترین میزان اهدای پلاسما در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و کرمانشاه بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران همچنین اعلام کرد: در شش ماهه اول سال جاری ۱۱۹۲۶۶۸ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد ۹۴۰۷۳۹ واحد خون اهدا شده است.

وی افزود: ۱۴۲۶۰۰ واحد خون در شش ماهه اول امسال توسط اهداکنندگان بار اول بوده است.

حاجی بیگی با اشاره به افزایش یک درصدی اهدای خون بانوان اظهار داشت: در ۶ ماهه اول سال جاری شاخص اهدای خون بانوان در کشور ۵ درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته است.

وی افزود: بانوان استان‌های خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، فارس و گلستان بیشترین میزان رشد اهدای خون را در ۶ ماه اول سال جاری داشته اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: در ۶ ماهه سال جاری ۵۶ درصد از خون‌های اهدایی در سراسر کشور توسط اهداکنندگان مستمر خون اهدا شده است.

وی افزود: استان‌های سمنان با ۷۴ درصد، بوشهر با ۶۶ درصد، همدان با ۶۵ درصد بیشترین میزان اهداکنندگان مستمر در کشور را دارا هستند.

حاجی بیگی اظهار داشت: استان‌های خراسان جنوبی، سمنان، خراسان شمالی و قم بیشترین میزان رشد اهدای خون را در ۶ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته اند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین میزان توزیع خون و فرآورده و مصرف آن در کشور در کلان شهر تهران است، افزود: ۳۴۱۱۹۳ واحد خون و فرآورده در ۶ ماهه اول سال جاری در استان تهران به مراکز درمانی و بیمارستانی توزیع شده که شامل گلبول قرمز فشرده شده پلاکت و پلاسما بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: در ۶ ماه اول سال جاری ۱۶۲۶۰۰۱ واحد خون و فرآورده‌ها شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما، پلاکت به مراکز بیمارستانی و درمانی کشور توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه استان‌های تهران، فارس، اصفهان بیشترین میزان اهدای خون در کشور را داشته اند و ۳۰ درصد از کل خون‌های اهدایی در کشور در این سه استان است، گفت:۱۵ درصد خون‌های اهدایی در کشور توسط تهرانی ها، ۸ درصد خون‌های اهدایی در کشور توسط استان فارس، ۷ درصد از خون‌های اهدایی در کشور توسط استان اصفهان بوده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: