به گزارش برنا؛ دکتر حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است تزریق واکسن‌های کرونا به ویژه آن‌هایی که از نوع ویروس کشته‌شده نیستند و حاوی بخشی از پروتئین ویروس هستند، موجب مثبت شدن آزمایش PCR شوند، گفت: بروز چنین اتفاقی اصلا ممکن نیست و تزریق واکسن ربطی به مثبت شدن آزمایش PCR ندارد. البته ممکن است فردی هنگام تزریق واکسن کرونا در حال طی کردن دوره کمون بیماری بوده باشد و چند روز بعد از واکسن زدن علائم کووید در او بروز پیدا کند و تستش هم مثبت شود.

ولی این مثبت شدن ربطی به تزریق واکسن ندارد. چون از زمانی که ویروس وارد بدن بیمار می‌شود تا وقتی علائم بالینی ظاهر شوند، ممکن است ۲ تا ۱۴ روز طول بکشد که ما به این بازه زمانی دوره کمون می‌گوییم. به علاوه، اگر قبل از تزریق واکسن ویروس کووید-۱۹ وارد بدن شود، واکسن نمی‌تواند جلوی بروز علائم بیماری را بگیرد و از این رو احتمال دارد افرادی در این دوره واکسن تزریق کنند و بعد از بروز بیماری فکر کنند به دلیل تزریق واکسن تستشان مثبت شده است. در حالی که چنین نیست و این دو به هم مرتبط نیستند.

چه زمانی در خون آنتی‌بادی تشکیل می‌شود؟

وی در پاسخ به این سوال دیگری مبنی بر اینکه بعد از تزریق واکسن چه زمانی در خون آنتی‌بادی تشکیل می‌شود، اظهار کر: معمولا در بهترین حالت ۲ تا ۳ هفته بعد از تزریق دوز اول واکسن در بدن آنتی‌بادی تشکیل می‌شود و حتی در صورتی هم که بیمار شویم، به طور طبیعی ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا بدن علیه ویروس آنتی‌بادی تولید کند و با تزریق واکسن به صورت آنی مصونیت ایجاد نمی‌شود و باید بازه زمانی ۲ تا ۳ هفته طی شود.

دوزهای اول و دوم هر واکسن چه میزان ایمنی ایجاد می‌کنند؟

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در پاسخ به این سوال که دوز اول و دوز دوم هر کدام از واکسن‌ها چه میزان ایمنی در فرد ایجاد می‌کنند، افزود: واکسن‌های مختلف از لحاظ ایمنی‌بخشی با یکدیگر متفاوتند و برای مثال اگر ۴ هفته از تزریق دوز دوم واکسن اسپوتنیک بگذرد، این واکسن ۹۲ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و به همین مقدار آنتی‌بادی محافظت‌کننده در بدن تشکیل می‌شود. در واکسن‌هایی نظیر سینوفارم و بهارات که از نوع ویروس کشته‌شده هستند، این مقدار کمتر است و همه افرادی که واکسن می‌زنند به طور صددرصد در مقابل بیماری مصون نمی‌شوند.

چرا حتما باید واکسن بزنیم؟

عمادی اظهار کرد: با اینکه همه به طور صددرصد در مقابل بیماری مصون نمی‌شوند پس چرا تاکید می‌شود که حتما باید واکسن بزنیم؟ دلیلش این است که درست است که احتمال ابتلا بعد از تزریق واکسن هم وجود دارد، اما در صورت ابتلا تا حد زیادی از شدت بیماری کاسته می‌شود و بیماری به فوت منجر نمی‌شود. به طور کلی، بعد از تزریق دوز اول مصونیت کمی ایجاد می‌شود و پس گذشت ۴ هفته از تزریق دوز دوم، تاثیرگذاری واکسن تکمیل می‌شود، اما تقریبا هیچ واکسنی در دنیا مصونیت صددرصدی ندارد و به همین دلیل توصیه می‌شود افراد بعد از تزریق واکسن هم رعایت پروتکل‌ها را جدی بگیرند.

واکسن‌نما چیست؟

محقق اصلی پروژه واکسن کرونای سوبرانا (مشترک بین کوبا و پاستور ایران) در پاسخ به سوال دیگری در این خصوص که واکسن‌نما که در مطالعات بالینی همه واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، چیست، توضیح داد: برای سنجش میزان کارایی واکسن برای مثال روی ۱۰۰ نفر مطالعات بالینی صورت می‌گیرد و به ۵۰ نفر از آن‌ها واکسن و به ۵۰ دیگر آب‌مقطر تزریق می‌شود و کسی هم نمی‌داند که چه فردی واکسن و چه فردی واکسن‌نما تزریق کرده است. هر دو گروه از این افراد پیگیری می‌شوند و اگر ۵۰ داوطلب بیمار شوند و ۵۰ نفر دیگر بیماری نگیرند و چنانچه بعد از بررسی مشخص شود اشخاصی که بیمار نشده‌اند، واکسن زده‌اند، معلوم می‌شود که واکسن اثربخشی صد درصدی دارد.

وی اضافه کرد: به طور کلی واکسن‌نما از این جهت مورد استفاده قرار می‌گیرد که در دنیای واقعی و در شرایط مشابه افرادی که واکسن زده‌اند نسبت به آن‌هایی که واکسن تزریق نکرده‌اند درخصوص ابتلا به بیماری مقایسه شوند و چنانچه اشخاصی که واکسن زده‌اند بیمار نشوند و آن‌هایی که واکسن نزده‌اند گرفتار بیماری شوند، ما متوجه می‌شویم که واکسن اثربخشی دارد.

این پزشک متخصص در پاسخ به سوالی در خصوص محتویات واکسن‌نما گفت: من از محتویات واکسن‌نما آگاه نیستم. چراکه هر شرکت داروسازی و هر محققی ممکن است بنا بر شرایط از محتویات متفاوتی استفاده کند.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: