به گزارش برنا؛ «هیدروکسی کلروکین» و «رمدسیور» از ماه های ابتدایی شیوع کرونا به عنوان داروهایی برای کمک به درمان مبتلایان این ویروس معرفی شده اند، اما حالا نتایج یک مطالعه بالینی نشان می دهد که ممکن است این داروها هیچ تاثیری در درمان کرونا نداشته باشند.

از دسامبر ۲۰۱۹ شیوع کرونا تمام کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. تا کنون هیچ داروی قطعی برای درمان کرونا یافت نشده است. البته «هیدروکسی کلروکین» و «رمدسیور» از ماه های ابتدایی شیوع کرونا به عنوان داروهایی برای کمک به درمان مبتلایان کرونا معرفی شده اند. اما حالا نتایج یک مطالعه بالینی نشان می‌دهد هیچ یک از داروهای «هیدروکسی کلروکین» و «رمدسیور» باعث بهبودی بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری هستند، نمی‌شود.

این مطالعه که توسط محققان «سازمان جهانی بهداشت» انجام شده است، نشان می‌دهد حدود ۸ درصد از بیماران تحت درمان با هیدروکسی کلروکین و کمی بیش از هفت درصد بیمارانی که رمدسیویر دریافت کردند، در بیمارستان فوت کردند.

محققان گفتند، در مقایسه، بین ۴ تا ۷ درصد از افرادی که «مراقبت استاندارد» - درمان معمول با استروئیدها و سایر داروها برای کاهش التهاب و مدیریت علائم تنفسی - دریافت کردند در طول مدت بستری در بیمارستان درگذشتند.

۱۰ درصد افرادی که به آن‌ها رمدسیور داده شده بود و ۱۵ درصد کسانی که هیدروکسی کلروکین دریافت کرده بودند برای تنفس به دستگاه کمک تنفسی نیاز داشتند، در حالی که این میزان در افرادی که درمان استاندارد دریافت کرده بودند هفت تا ۱۱ درصد بود.

این محققان نوشتند: باوجود انتشار زودهنگام گزارش‌هایی مبنی بر اینکه داروهای رمدسیویر و هیدروکسی کلروکین به طور مؤثری فعالیت‌های ضد ویروسی شدیدی علیه ویروس کرونا انجام می‌دهند، نتایج مطالعه ما هیچ اثر ضد ویروسی این داروها را در بیماران بستری در بیمارستان نشان نمی‌دهد.

آن‌ها گفتند: یافته‌های ما ظرفیت ضد ویروسی این داروها را در بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان زیر سؤال می‌برد.

سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا در ماه اکتبر داروی «رمدسیویر» را که در اصل یک داروی ضد ویروسی است و برای درمان ویروس ابولا ساخته شده است، برای استفاده در مورد بیماران مبتلا به موارد شدید کرونا که در بیمارستان بستری هستند، تأیید کرد.

از آن زمان، این دارو در آزمایش‌های بالینی نتایج متفاوتی ارائه داد و سازمان جهانی بهداشت در ماه نوامبر توصیه کرد که از این دارو استفاده نشود.

این آژانس پس از نتایج اولیه حاصل از مطالعه «همبستگی» ۳۰ کشوره خود، این توصیه را صادر کرد. نتایج این مطالعه نشان داد استفاده از داروی رمدسیویر تأثیر مهمی بر مرگ و میر، مدت بستری در بیمارستان یا نیاز به دستگاه کمک تنفسی در میان بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری هستند، ندارد.

در عین حال، داروی مالاریا «هیدروکسی کلروکین» که در اوایل همه گیری کرونا توسط ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا و دیگران به عنوان درمان بالقوه کرونا معرفی شد، باوجود نبود داده‌های آزمایش بالینی، نشان می‌دهد که این دارو در بهبودی وضع بیماران مبتلا به کرونا از دارونما موثرتر نیست.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: