به گزارش برنا و به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست داده‌های کارآزمایی بالینی مرحله اول و دوم منتشرشده در ژورنال پزشکی «لنست بیماری‌های عفونی» در این هفته نشان داد که این واکسن ساخته‌شده بوسیله انستیتوی فراورده‌های زیستی پکن وابسته به شرکت سینوفارم برای افراد ۳ تا ۱۷ ساله خطری ندارد.

این واکسن دو دوزی با نام BBBIBP-CorV به طور گسترده‌ای در برنامه واکسیناسیون عمومی در چین به کار رفته است و قبلا برای استفاده در کودکان بالای ۱۲ ساله در این کشور مجوز گرفته است. 

این کارآزمایی مقدماتی همچنین نشان داد که این واکسن در کودکان باعث پاسخ ایمنی «قوی» می‌شود میزان‌های آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ناشی از آن در کودکان با میزان‌های مشاهده در بزرگسالان مشابه است. تصور  بر این است که میزان آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده نشانگر اثربخشی واکسن در پیشگیری از عفونت کرونا باشد.

اما این بررسی که بوسیله پژوهشگران مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین و شرکت سینوفارم انجام شده است، داده‌هایی درباره پاسخ ایمنی به سویه‌ها یا واریانت‌های جدید کروناویروس در اختیار نمی‌گذارد.

این پژوهشگران می‌گویند داده‌های بیشتر در این باره در کارآزمایی گسترده‌تر مرحله سوم در امارات متحده عربی گردآوری می‌شود که کودکان سه سال به بالا در آنجا در برنامه ایمن‌سازی با واکسن سینوفارم گنجانده شده‌اند.

شیوع اخیر سویه‌ی بسیار واگیر دلتای کروناویروس که باعث ابتلای چندین کودک در دست کم در ده مدرسه در ایالت جنوب شرقی فوجان چین شده است، توجه‌ها را به هنگام امکان‌پذیر شدن واکسیناسیون کودکان کم‌سن در این کشور جلب کرده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: