چگونه از تورم سود ببریم؟

در شرایط تورمی می‌توان با افکار آگاهانه اقتصادی از اموال خود در برابر تورم محافظت کرد و سود مفیدی دریافت کرد.

به گزارش خبرنگار اقصادی خبرگزاری برنا، اگر خانه شما قیمتش دوبرابر شود، آیا سود کرده‌اید؟ اگر سکه بخرید و به خاطر تورم قیمتش به ریال چند برابر شود سود کرده‌اید؟ اگه دلار بخرید و گرون شود سود کرده‌اید؟ اگه ماشین بخرید و ماشین گرون شود آیا سود کرده‌اید؟

نه!!!

سود نکرده‌اید. چرا؟ به علت اینکه قیمت خانه دوبرابر شود باز هم همون یک خونه رو دارید و فقط دارایی‌هایتان را در مقابل تورم محافظت کرده‌اید. ولی سودی هم در مقابل نکرده‌اید. اگر آن خانه‌ای که گران  شده را بفروشید دیگر  نمیتوانید خانه بزرگتری بخرید. پس در اینجا سودی حاصل نمی‌شود. حتی برای بزرگتر کردن خانه‌ هم پول بیشتری باید بپردازید. اگر سکه یا دلاری که داریم گرون شود باز هم همون مقدار دلار رو داریم.

اما در شرایط تورمی می‌شود بر روی تورم «اهرم» انداخت و ازش سود گرفت. به طور مثال اگر شما پانصد میلیون تومان پول دارید و می‌خواهید در بازار مسکن سرمایه گذاری کنید، می‌توانید یک آپارتمان پانصد میلیون تومانی کوچیک‌ در شهرهای اطراف تهران خریداری کنید و در مقابل تورم فقط سنگر بگیرید. اما راه دومی هم وجود داره که بتوانیم از تورم سود واقعی هم بگیرید. اگر معتقد هستید شرایط تورمی ادامه‌دارد، شما میتوانید با پانصد میلیون تومان دو دستگاه اپارتمان (به جای یک آپارتمان کاملا نقدی) در اطراف تهران خریداری کنید! در این حالت برای خرید دو دستگاه آپارتمان باید از حداکثر میزان وام مسکن (با استفاده از اوراق تسه مسکن) و رهن کامل (نه اجاره) اون‌ها رو خریداری کنید و برای خرید هر دستگاه آپارتمان فقط  ۲۵۰ میلیون تومان نقد بپردازید.

در این شرایط اگر قیمت هر آپارتمان طی دو الی سه سال دوبرابر شود و به یک میلیارد تومن برسد، با فروش یکی از آپارتمان‌ها حدود ۷۵۰ میلیون تومان پول سود کرده‌اید که در مجموع دو آپارتمان معادل یک و نیم میلیارد تومان سود می‌شود.

یعنی چی؟ یعنی در اون حالت قیمت خانه دو برابر شده اما پول شما سه برابر (از ۵۰۰ میلیون به ۱.۵ میلیارد) شده! 

 این یعنی سود.

به این کار اصطلاحا می‌ گویند«کلترال کردن یا خرید استقراضی در شرایط تورمی»

با این کار می‌توانید در بازارهای مختلف (هر بازار به شکل خاص خودش) از تورم و با استفاده از ایجاد بدهی مفید، سود واقعی بگیرید.

به گرون شدن ریالی دارایی شما سود نمی‌گویند بلکه زمانی سود واقعی حاصل شده است که گرم به گرم طلای شما، متر به متراژ املاک شما و... اضافه شود.


انتهای پیام/

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار گوناگون

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار گوناگون

    اخبار برگزیده