بزرگترین میدان گازی اتحادیه اروپا تعطیل شد

 بزرگترین میدان گازی اتحادیه اروپا تعطیل شد

وزیر امور معدن هلند گفت: افزایش خطر زمین لرزه، فعالیت بزرگترین میدان گازی اتحادیه اروپا را خطرناک می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، هانس ویجلبریف، وزیر دولتی صنایع استخراجی هلند، به فایننشال تایمز گفت که دولت هلند قرار است اواخر امسال تولید در میدان گازی گرونینگن را متوقف کند.

 این میدان گازی در حال حاضر تنها بخشی از ظرفیت خود را تولید می کند و به گفته این مقام، ادامه فعالیت آن " بسیار خطرناک " است.

وی اظهار داشت: ما به دلیل مسائل ایمنی بیشتر ادامه نخواهیم داد. استفاده از این میدان گازی احتمال بروز زلزله را افزایش می‌دهد و ما نمی‌خواهیم مسئول این اتفاق باشیم.

این مقام خاطرنشان کرد که قصد دارد این سایتمیدان را تا اول اکتبر تعطیل کند، اما این بستگی به این دارد که آیا اتحادیه اروپا پس از زمستان گاز کافی داشته باشد یا خیر. در صورت لزوم، این میدان ممکن است تا اکتبر 2024 به کار خود ادامه دهد.

طبق گزارش ها، حدود یک تریلیون دلار ذخایر گاز در گرونینگن وجود دارد که در سال 1963 افتتاح شد و بیش از 50 میلیارد متر مکعب گاز در ده سال پیش تولید کرد. 

با این حال، به دلیل اینکه فرآیند استخراج منجر به زلزله‌هایی شد که خانه‌های ساکنان محلی را تهدید می‌کرد، تولید در نهایت کاهش یافت. 

به گفته FT، از دهه 1980 سالانه بیش از 100 زمین لرزه ناشی از حفاری در اطراف گرونینگن ثبت شده است که تا به امروز حدود 160000 ادعای خسارت به اموال ثبت شده است.

هلند سال گذشته تحت فشار مقامات اتحادیه اروپا برای افزایش تولید در این میدان گازی قرار گرفت، زیرا کاهش عرضه از روسیه باعث شد قیمت گاز در این قاره به بالاترین حد تاریخی برسد. 

ویجلبریف گفت که تولید سالانه این میدان به 2.8 میلیارد متر مکعب کاهش یافت، زیرا تولید بیش از 5 میلیارد متر مکعب، خطر زلزله را افزایش می دهد.

روسیه در گذشته بزرگترین تامین کننده گاز اتحادیه اروپا بود و 40 درصد (155 میلیارد متر مکعب) از کل مصرف گاز اتحادیه اروپا در سال 2021 را به خود اختصاص داد.

سال گذشته، مسکو مجبور شد تحویل گاز از طریق خطوط لوله یامال-اروپا و نورد استریم 1 را متوقف کند.

به دلیل تحریم های اوکراین در پایان سپتامبر، پس از خراب شدن خط لوله، تحویل از طریق نورد استریم 1 به طور کامل متوقف شد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار گوناگون

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار گوناگون

    اخبار برگزیده