به گزارش خبرگزاری برنا از قم، علی ربیعی امروز در همایش تجلیل از نخبگان جامعه کار و تلاش استان قم در سالن همایش‌های شهرداری با اشاره به فرارسیدن هفته کارگر اظهار کرد: تقارن این هفته با ایام نیمه شعبان را گرامی می‌داریم، انتظار امام زمان(عج)، انتظار برای همه خوبی‌ها است و هر آرزویی که داشتیم، با این امام معصوم گره زدیم.

وی ادامه داد: برای این که هیچ کسی جرات حمله به کشورمان نکند، آموزه‌های حسینی را در زندگی خودمان جاری کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در گذشته کارگر یک عنصر اجتماعی پایین بود که جرات نمی‌کرد شغل خودش را مطرح کند و در دوره ای که پول و سرمایه حرف اول را می‌زد، کارگر ارج و قربی نداشت.

ربیعی خود را یک کارگرزاده دانست و تصریح کرد: در نخستین راهپیمایی روز جهانی کارگر در تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نماینده کارگران سخنرانی کردم و در دوره وزارتم با کارگران در عرصه‌های مختلف دیدار داشته ام.

وی ادامه داد: جامعه ای حرکت صحیح دارد که کارگر با عزت باشد و فرزند یک کارگر بتواند در آن رشد کند، امام خمینی(ره) فرمودند که یک موی کوخ نشینان را با کاخ نشینان عوض نمی‌کنم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: کارگران باید از عزت در جامعه برخوردار باشند، عدالت را در هفته کارگر در هر سال مرور می‌کنیم، کارگرانی در وضعیت‌های سخت همچون معادن کار می‌کنند.

ربیعی با اشاره به فعالیت‌های سیاسی کارگران اظهار کرد: کارگران نقش بزرگی را در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند، همچنین گروهک‌های متعدد همچون منافقین کارگران را در ابتدای انقلاب ترور کردند و بسیاری از آن‌ها قربانی ترور شدند.

وی ادامه داد: کارگران در دوره جنگ تحمیلی شهدای زیادی را تقدیم اسلام کردند و حقوق آن‌ها در این دوره اضافه نشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: جامعه ای که در آن تولید رواج دارد، کارگر دارای کرامت است، اگر می‌خواهیم که کالای ایرانی رواج پیدا کند، باید کارگر ایرانی و کارآفرین ایرانی اجر و قرب داشته باشد.

ربیعی با اشاره به لزوم ترویج خرید کالای ایرانی اظهار کرد: باید ایرانی‌ها کالای خوب تولید ایرانی خریداری کنند، باید کالاهایی در داخل کشور تولید شود که بتواند قدرت رقابت داشته باشد، کارگران بیشترین بهره را از ترویج خرید کالای داخلی می‌برند.

وی ادامه داد: تنها 35 درصد از مصرف پوشاک در کشور تولید داخل است، اگر مصرف پوشاک داخلی دو برابر شود، 500 هزار فرصت شغلی به وجود می‌آید، در طول یک سال 2.5 میلیارد دلار لوازم آرایشی و بهداشتی و هشت میلیارد دلار لوازم خانگی به کشور وارد می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در سال‌های گذشته سعی کردیم که جلوی تصمیمات غلط را در خصوص سازمان تامین اجتماعی بگیریم، به دنبال حفظ اموال کارگران هستیم تا سرمایه‌های سازمان تامین اجتماعی رو به بهبود برود، در گذشته صنایع ورشکسته به این سازمان واگذار شدند که با برنامه ریزی از این صنایع خارج شدیم.

ربیعی با اشاره به افزایش حقوق کارگران اظهار کرد: طی سال‌های گذشته به دلیل رشد تورم، قدرت خرید کارگران کاهش پیدا کرد، اما در چند سال اخیر با همکاری تشکل‌های کارگری، حقوق کارگران را افزایش دادیم.

وی ادامه داد: هنوز حقوق کارگری برای زندگی در شهرهای بزرگ سخت است، اما سعی کردیم مسیری را انتخاب کنیم که با شیب مناسبی، قدرت خرید کارگران را افزایش بدهیم و در سه سال آینده این مسیر را دنبال می‌کنیم، سبد معیشت را در تصمیم مزد وارد کردیم، همچنین در این دوره تشکل‌های کارگری گسترش پیدا کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امسال به دنبال ایجاد امنیت شغلی برای کارگران هستیم و این مسیر را با جدیت دنبال می‌کنیم. کارگران زن هم باید دارای عزت و کرامت باشند و هیچ کودکی هم نباید حتی به میل خود به سر کار برود، جایگاه کودکان در مدارس است.

ربیعی با اشاره به حوادث ناشی از کار اظهار کرد: در سال 96 روزانه یک کارگر کمتر براثر این حوادث فوت کرد، در سال جاری تلاش می‌کنیم محیط‌های شغلی به گونه ای ایمن شوند که حوادث برای کارگران به وجود نیاید.

وی ادامه داد: در سال 97، 10 هزار میلیارد تومان برای ایجاد شغل در روستاها و افزایش درآمد روستاییان اختصاص پیدا کرده است، به دنبال ایجاد نظام اجتماعی فراگیر در کشور هستیم تا هیچ سالمند فقیری نداشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 360 مجموعه ورزشی برای کارگران در کشور ایجاد شده است خاطرنشان کرد: استاندار قم قول داده است که با اختصاص زمینی یک مجموعه فرهنگی و ورزشی برای کارگران احداث شود، همچنین امروز یک استخر برای کارگران در قم افتتاح خواهد شد.