به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، «محمدعلی طالبی» در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با دستور کار" تسهیل پرورش و تولید ماهی تیلاپیا در استان"،" احداث مجتمع بزرگ گلخانه ای هیدروپونیک در یزد" و" لزوم ارتقاء امنیت سایبری در استان" در سالن کوثر استانداری برگزار شد گفت: با توجه به شعار «رونق تولید» و لزوم توسعه پایدار و دستیابی بیشتر به امنیت غذایی، همچنین کمک به فرایند تولید ثروت و ایجاد اشتغال در استان، لازم است تمام ظرفیت ها و منابع استان در مسیر تحقق این رویکرد مهم به کار گرفته شود.

"طالبی" با تاکید بر اهتمام جدی تر دستگاه های اجرایی برای کمک به رونق تولید افزود: تلاش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان برای ساخت مجتمع گلخانه ای هیدروپونیک، بخشی از دغدغه اشتغال استان را حل می کند و ضروریست برای رفع موانع در این حوزه تلاش کرد.

وی گفت:الگوسازی برای سوق دادن ظرفیت گلخانه ای استان به سمت تولید هیدروپونیک و زمینه سازی برای پرورش و تولید ماهی تیلاپیا در استان، نیازمند برگزاری جلساتی با مدیریت معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و بخش های مرتبط است تا مشوق هایی نیز برای افزایش تولید در این عرصه ها ارائه شود.

استاندار یزد در ادامه با اشاره به یکی دیگر از دستور کارهای جلسه شورای راهبری اقتصاد مقاومتی استان، خاطرنشان کرد: موضوع امنیت سایبری برای ارتقاء فرآیند تولید و تبادل اطلاعات، باید به دغدغه مدیران بدل شود تا با کمترین بی توجهی در این حوزه، زمینه ایجاد مشکلات بزرگ فراهم نشود.

عالی ترین مقام اجرایی استان اظهار داشت: بی توجهی به مسائل امنیت سایبری موجب آسیب های متعدد اقتصادی،اجتماعی و سیاسی خواهد شد که همین امر ایجاب می کند تا مسئولان بخش های دولتی و خصوصی با همکاری مرکز اَفتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات)آموزش های لازم را فرا گیرند تا به وضعیت مطلوب تری در این حوزه دست یابیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد نیز در این جلسه به افزایش قیمت گوشت قرمز و لزوم جایگزینی گوشت ماهی در سبد خانوار مردم اشاره کرد و گفت: برای تولید ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق برنامه ریزی هدفمند و جدی صورت می گیرد.

« سیدمسعود عظیمی» بهره گیری از ظرفیت شهرک های کشاورزی بافق برای ایجاد مجتمع های پرورش ماهی تیلاپیا را نیازمند توجه دانست و همراهی شرکت آب منطقه ای برای استفاده از ظرفیت استخرهای چند منظوره به دلیل بالا بودن سختی آب این منطقه و استفاده از ظرفیت طرح تعادل بخشی در این حوزه را خواستار شد.

عظیمی در پایان بیان کرد:ایجاد حتی یک شغل جدید برای استان حائز اهمیت است و باید به طور جدی دنبال شود و در همین راستا طرح پرورش ماهی تپلاپیا موضوعی است که به افزایش اشتغال نوپا،رشد ثروت ملی،ارزش افزوده و ایجاد اقتصاد شبکه ای کمک می کند.

گفتنی است کشت گلخانه ای هیدروپونیک به نوعی از کشت کم آبخواه اطلاق میشود که نیاز به خاک ندارد.