به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی، سیدغلامرضا حسینی ظهر امروز در نشست خبری تشریح عملکرد پلیس آگاهی در حوزه سرقت و کلاهبرداری  عنوان کرد: یکی از وظایف پلیس آگاهی رسیدگی به جرائم جناحی و بحث سرقت است.

 

وی گفت: سرقت مختص استان و کشور ما نیست بلکه تمام جوامع بشری با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند که علت عمده این سرقت‌ها نیاز مالی، عدم اشتغال و سهل انگاری و غفلت صاحبان اموال است.

رئیس پلیس آگاهی خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی استان مرزی و محروم است و مشکلات زیادی به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم دارند و این استان برای مردم استانی امن و برای سارقان ناامن است.

حسینی با بیان اینکه تا حدودی موج سرقت‌ها در استان کنترل و تاکنون چند باند سرقت نیز متلاشی شده است تصریح کرد: خراسان جنوبی از نظر جرائم جناحی اعم از قتل‌ها، سرقت‌های خشن، سرقت‌های بانک و سرقت‌های مسلحانه استان امنی است که این امنیت به واسطه ولایتمداری و هوشیاری مردم بوده است.

وی با اشاره به انواع سرقت‌ها ادامه داد: از ابتدای سال 98 تا پایان فروردین ماه سرقت منزل 34 درصد و سرقت مغازه‌ها 350 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس پلیس آگاهی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در این مدت سرقت از اماکن دولتی 25 درصد، سرقت خودرو 63 درصد، سرقت از محتویات داخل خودرو 70 درصد، سرقت موتورسیکلت 27 درصد، سرقت لوازم خودرو 123 درصد و سرقت احشام 45 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

حسینی با بیان اینکه در مجموع سرقت‌های استان 65 درصد افزایش داشته است اظهار کرد: تاکنون 75 درصد از این سرقت‌ها منجر به کشف شده است.

وی افزود: امسال در ایام نوروز برخی از زندانیان استان با رأفت و عفو اسلامی آزاد شدند اما اکثر این سرقت‌ها توسط کسانی انجام شده که از زندان آزاد شده بودند و از این رأفت اسلامی استفاده نکردند.

رئیس پلیس آگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه در ایام دهه فجر سال گذشته نمایشگاهی از کشف سرقت‌ها در بیرجند برپا شد گفت: تاکنون مالباختگان بالغ بر 180 فقره سرقت و لوازم خود را شناسایی کردند.

حسینی از انهدام 16 باند سارقان و دستگیری 75 نفر سارق در فروردین ماه امسال خبر داد و افزود: تاکنون 300 فقره سرقت در استان کشف شده و 85 درصد از سارقان بومی و 15 درصد نیز غیربومی بودند.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی بعد از جزیره کیش امن‌ترین استان کشور در بحث سرقت است بیان کرد: خراسان جنوبی از لحاظ وقوع و کشف سرقت‌ها در رتبه 33 کشور قرار دارد.

رئیس پلیس آگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه هم‌استانی‌ها برای منازل خود از حفاظ‌های پنجره‌ای و شبکه‌ای استفاده کنند عنوان کرد: 98 درصد تماس‌ها و پیامک‌ها مبنی بر برنده شدن در قرعه کشی و اینترنت رایگان کلاهبرداری است و هم‌استانی‌ها به این تماس‌ها توجهی نداشته باشند و بسیاری از سایت‌های فروش قابل اعتماد نیستند.