به گزارش گروه استان های برنا؛ کاظم منزوی ۱۶ تیرماه در آیین بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در شهرکرد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این برنامه قدردانی از افرادی است که در این شرایط سخت، صحنه تولید را رها نکرده‌اند و در جهت بهبود فضای کسب و کار تلاش می‌کنند که با توجه به نوسانات اخیر  و مشکلات فراوان در سرمایه‌گذاری و و توسعه، این تلاش قابل تقدیر است.

سرپرست سازمان صنعت و معدن چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای ۳۷ پروژه در ۷ محور در سازمان صمت استان در سال جاری، گفت: ۶ پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی در دست اجراست و توجه به فرش دستبافت، توسعه خوشه‌های صنعتی، توجه به صادرات کالا، تکمیل زنجیره ارزش فلزات، توسعه معادن کوچک مقیاس، توجه ویژه به صنعت و دانشگاه در قالب طرح ملی تاپ، امید به قرار گرفتن در طرح ملی پوشاک و ... از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان در سال جاری است.

منزوی ادامه داد: اصلاح و بهبود فرآیندها و بهبود رفتار سازمانی برای حصول اطمینان مراجعان، متقاضیان و سرمایه‌گذاران و  اطلاع‌رسانی صحیح به آن‌ها در خصوص سیاست‌ها و نحوه حمایت سازمان در شرایط جاری، جزء برنامه‌های روزانه این سازمان است.

در ادامه شاهین حیدری، مدیرعامل شرکت توان‌آور آسیا به بیان برخی مشکلات بخش تولید و فرایند ثبت سفارش و تأمین ارز در شرایط جاری اقتصادی پرداخت و گفت: امروز صنایع متوسط و کوچکی که بخشی یا تمام مواد اولیه را از خارج تهیه می‌کنند، در حال احتضار هستند.

وی با تشریح فرایند ثبت سفارش کالا در بازار خارجی، بیان کرد: امروز به دلیل تحریم‌ها دیگر امکان گشایش حساب اسناد بانکی وجود ندارد و تمام پرداخت‌ها باید به صورت نقدی و یکجا باشد چراکه ادبیات تجاری دنیا با ما متفاوت از قبل است.

حیدری وجود خودتحریمی‌ها در کشور را نیز مشکلی دیگر در کنار مشکلات بین‌المللی تجارت خواند و افزود: امروز تولید کننده در جبهه جنگ قرار دارد، وجود فرایند طولانی برای تأمین ارز نیمایی، چندبرابر شدن هزینه‌های تمام شده، عدم همکاری صرافی‌ها در تحویل به موقع ارز، عدم صدور ترخیص کالا از سوی بانک و تحمیل هزینه‌ها و جریمه انبار کالا به تولید کننده مشکلاتی هستند که قدرت تولید را از تولیدکننده سلب کرده‌اند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: