به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری برنا؛ حشمت الله صلاحی افزود: مردم کهگیلویه وبویراحمد در این اقدام خداپسندانه به خوبی همراهی کرده و قابل تقدیرند.

همچنین رابط پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از سال 83 تاکنون بیش از 200 مورد اهدا عضو در استان انجام شده که با اعضای اهدایی 550 بیمار به زندگی بازگشتند.

سینا سعیدی سوق افزود: کهگیلویه و بویراحمد در سال 97 رتبه دوم کشور و در سال 98 جزو 3 استان برتر کشور به لحاظ اهداء عضو به نسبت جمعیت بوده است.

مدیر واحد فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی استان نیز گفت: در سال 1398 به تعداد 48 مورد کلیه، کبد و لوزالمعده از سوی خانواده های بیماران مرگ مغزی کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد.

دکتر سیاوش غلامی افزود: 43 نفر از بیماران متقاضی دریافت عضو نیز با پیوند، دوباره به زندگی لبخند زدند.

پدر پیوند کبد ایران هم گفت: اهدا عضو از زیباترین و ماندگارترین بخشش ها است وضرورت دارد این فرهنگ بین تمام گروه‌ها و مذاهب ترویج شود.

سیدعلی ملک حسینی افزود: برای خانواده هایی که عزیزی را از دست می دهند گرچه تصمیم گیری در آن لحظات خاص کمی دشوار است اما اهتمام به آن جان انسان‌هایی را نجات می‌دهد و ثواب این اقدام ارزشمند ماندگار می شود.

وی ادامه داد: فرهنگ‌سازی در این زمینه یک ضرورت است و گروه‌های پزشکان نیز باید در این امر ارزشمند فرهنگ‌سازی کنند.

گفتنی است روزانه بین 7 تا 10 نفر از نیازمندان دریافت عضو جان خود را از دست می دهند و هم اکنون 30 هزار نفر در کشور در فهرست انتظار پیوند هستند.

براساس این گزارش سالانه 6 تا 8 هزار نفر دچار مرگ مغزی می شوند که حدود 25 درصد آنها به مرحله اهدا می رسند.

در آیه 32 سوره مائده آمده است: هر کس انسانی را از مرگ نجات دهد گویی همه مردم را از مرگ نجات داده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: