به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از آغاز چهارمین مرحله نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی دنا خبر داد.

مجید صفائی در بازدید از عملیات کاوش باستان‌شناسی گورستان تاریخی روستای له‌سواره دهستان سادات محمودی دنا، گفت: «این کاوش چهارمین مرحله نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی است.

وی با اشاره به اینکه پیش از این سه عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی در روستای ده‌پایین سادات محمودی انجام گرفته بود، افزود: چهارمین مرحله نیز برای نخستین بار در روستای له‌سواره این دهستان آغاز شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در چهارمین کاوش، تاکنون پنج گورستان تاریخی کشف شده که ساختار گورها به صورت سنگ‌چین و با سقف خرپشته‌ای بوده است.

صفائی عنوان کرد: اشیاء کشف شده در این کاوش شامل ظروف سفالی لوله‌دار، پیاله‌های پایه‌دار، ظروف مفرغی و دستبند با نقش شیر بوده که نشان از اهمیت تاریخی این گورستان دارد.

وی تصریح کرد: بررسی اولیه کارشناسان میراث فرهنگی، نشان می‌دهد اشیاء کشف شده مربوط به هزاره نخست قبل از میلاد و فرهنگ ایلامی است یعنی حدودا مربوط به دو هزار و 500 تا سه هزار سال پیش است.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مهم‌ترین هدف کاوش در دهستان سادات محمودی نجات‌بخشی آثار تاریخی و ثبت و ضبط اطلاعات تاریخی استان تا پیش از اجرای سد آبی خراسان سه است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: