به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان؛  رضا نقدی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان در این نشست اظهار داشت: دانشگاه فنی و حرفه ای ، دانشگاهی مهارت محور با تربیت نیروی کار ماهر و چیره دست همراه با پنجه های کارآمد است .
وی گفت: جمعیت دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای بالغ بر 140 هزار دانشجو در تمامی استان های کشور و در 176 دانشکده در ۱۱۴ شهر کشور و 31 استان در سطح کشور می باشد. ایشان با اشاره به وجود 2300 کارگاه و آزمایشگاه در کشور خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد دروس در این دانشگاه به صورت کارگاهی و آزمایشگاهی برگزار می شود.
وی آمار اشتغال فارغ التحصیلان این دانشگاه را بیش از 63 درصد دانست و گفت : دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان به‌ عنوان تنها دانشگاه دولتی مهارتی در استان در 4 دانشکده با 4 هزار دانشجو و 500 عضو هیئت علمی ، مدرس و نیروی حق‌التدریس رسالت و ماموریت خود را دنبال می‌کند.
نقدی با تاکید بر اینکه اقتصادی ترین نوع آموزش، آموزش مهارتی است، اضافه کرد: آمار اشتغال دانش‌آموختگان نشان می‌دهد دانشگاه فنی و حرفه‌ای متناسب با نیاز صنعت رشته‌های تحصیلی را ارایه می‌دهد تا دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی دغدغه اشتغال نداشته باشد.
ریاست دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان یادآور شد: ۵۸ رشته کاردانی و کارشناسی مهارتی در این دانشگاه به منظور تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه ارائه می‌شود که از این تعداد ۳۸ رشته در مقطع کاردانی و ۲۰ رشته در مقطع کارشناسی است.
نقدی با اشاره به اهمیت تربیت نیروی ماهر و آماده کار در دانشگاه ها، تصریح کرد: خود اشتغالی، کارآفرینی و کمک به بهره وری نیروی کار، هدف اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است. رییس دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای استان سمنان گفت: دانشگاه فنی‌ وحرفه‌ای دولتی و تحصیل در مراکز این دانشگاه علمی رایگان است و در سال جدید مجوز اخذ رشته های طراحی لباس در مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی مهندسی مکانیک خودرو و حسابداری به صورت ناپیوسته و رشته‌های کاردانی مانند انرژی تجدیدپذیر خورشیدی، تبرید، گرافیک، تربیت بدنی، معماری، هنرهای تجسمی-نقاشی، تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر، از وزارت علوم تحقیقات فناوری اخذ شده است .
غنیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با بیان این که دستگاه‌های اجرایی استان متعهد شدند در سال جاری ۱۰ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد کنند، اظهار داشت: استان سمنان طی ۱۰ سال گذشته جزء استان های دارای کمترین نرخ بیکاری در کشور بوده که این‌ مهم حاصل همت‌ جهادی کارفرمایان، کارگران، مدیران دستگاه های اجرایی، مدیریت و برنامه‌های راهبردی استانداری است.
وی با تاکید بر تربیت تکنسین کارآمد گفت : نهضت مهارت آموزی جهت ایجاد اشتغال مولّد باید با جدّیت پیگیری گردد و مشکلات صنعتگران و کارگران مشغول به کار در واحدهای تولیدی استان به صورت هفتگی از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان رصد می شود.
وی با بیان این که مهم ترین دغدغه برای ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان، دانش‌آموختگان دارای مدرک تحصیلی و فاقد مهارت هستند افزود: سالانه افزون بر ۱۰ هزار فرصت شغلی جدید در استان سمنان ایجاد می شود و در ۱۰ سال گذشته سمنان از کمترین نرخ بیکاری در مقایسه با دیگر استانهای کشور برخوردار بوده است.
این مسئول افزود : سا‌ل‌های گذشته نهضت سوادآموزی در کشور ترویج شد که از این بعد باید نهضت مهارت آموزی فراگیر شود.
معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری سمنان خاطر نشان کرد: فرهنگ کار بسیار مهم و کلیدی است و باید بر تقویت زیرساخت ها جهت تاثیر ویژه بر روی فرهنگ کار توجه شود .
فاطمه منصوری گفت : مهارت آموزی و افزایش آموزش های کاربردی راهکار مهم کاهش بیکاری است.
وی با اشاره به سند راهبردی توسعه آموزش‌های مهارتی استان گفت : ترویج و توسعه فرهنگ مهارت‌های آموزشی از مهم‌ترین اهداف این سند است که دانشگاه ها باید از این ظرفیت بهره گیرند . وی خاطر نشان کرد: بهره ‌وری و استفاده بهینه از نیروی انسانی مورد توجه مسئولان حوزه اشتغال باشد و با اجرای طرح های آموزشی و پیش از آن فرهنگ سازی در محیط خانواده باید به سمت این موضوع مهم گام برداشت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: