به گزارش خبرگزاری برنا؛ محمدصادق معتمدیان در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: آنچه در ستاد ملی کرونا در قالب پروتکل و دستورالعمل مصوب می‌شود، لازم الاجراست و همه باید این ضوابط را رعایت کنند. 

وی اظهار داشت: روز گذشته با تاکید بر این موضوع و با جمع‌بندی موارد مطرح شده در کمیته اجتماعی امنیتی، در ستاد ملی کرونا ضوابط جدیدی درخصوص برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی مقرر شد. 

به گفته وی این ضوابط در سه حوزه اداری، عمومی و صنفی تدوین شده است. 

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مقررات تعیین شده برای حوزه اداری، شاغلان تمامی دستگاه‌ها را در همه سطوح شامل می‌شود گفت: براساس این ضوابط، به ترتیب اخطار کتبی با درج در پرونده، توبیخ کتبی با درج در پرونده، کسر یک سوم حقوق به مدت یک ماه، کسر یک سوم حقوق و فوق‌العاده شغل به مدت سه ماه و در نهایت انفصال موقت از خدمت به مدت حداکثر سه ماه برای هر مرتبه تخلف و تکرار آن در نظر گرفته شده است. 

وی تصریح کرد: برای حوزه صنفی هم، بار اول تذکر کتبی با درج در پرونده صنفی و حرفه‌ای، بار دوم تعطیلی واحد صنفی به مدت پنج روز و بار سوم تعطیلی واحد صنفی به مدت ۱۰ روز در نظر گرفته شده است. 

وی یادآور شد: این تذکرها در آینده اصناف در زمان تمدید مجوزها، دریافت تسهیلات و سایر موارد تأثیرگذار است. 

معتمدیان با تاکید بر اینکه ضوابط حوزه عمومی برای بخش‌های حمل و نقل عمومی و محیط‌ها و مراکز تجمع عمومی لحاظ شده است گفت: طبق قانون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در محیط‌های عمومی ضروری است و ارائه خدمات به افراد متخلف در این حوزه ممنوع است. 

وی ادامه داد: اگر به این افراد در دستگاهی خدماتی ارائه شود، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، با خاطیان برخورد می‌شود و افرادی که اصرار بر تخلف دارند به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند. 

وی با اشاره به دیگر مصوبات ستاد ملی کرونا خاطرنشان کرد: از مهمترین مصوبات جلسه روز گذشته این بود که با تمام توان، کنکور را که از دغدغه‌های خانواده‌هاست با رعایت کامل همه دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار کنیم. 

استاندار خراسان جنوبی سپس از پروتکل‌های تعیین شده برای برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم گفت و تصریح کرد: امسال هم سیاست بر این است که مراسم عزاداری با شکوه کامل برگزار شود. 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه حفظ سلامت مردم از اوجب واجبات است لذا در برپایی مراسم عزاداری نیز بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید شده است. 

معتمدیان افزود: همه گروه‌ها و حوزه‌های مؤثر، مبلغان، مداحان و رسانه‌ها می‌بایست برای اطلاع رسانی در این زمینه از ظرفیت‌های در اختیار خود استفاده کنند تا آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانیم. 

وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت آمار مبتلایان به کرونا اشاره کرد و گفت: براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی، خراسان‌ جنوبی جزو پنج استانی است که به جهت کاهش آمار بیماران، نه قرمز هستند و نه در وضعیت هشدار قرار دارند. 

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: کاهش تدریجی آمار بیماران بستری از ۲۰۰ به ۱۴۰، آمار جدید ابتلای به بیماری از ۳۰ مورد به ۱۵ مورد مثبت در روز و آمار ۲۵ بستری جدید به ۱۰ مورد بستری در روز، نشان از کاهش آمار بیماران مبتلا به کرونا در استان دارد. 

وی گفت: این روند کاهشی، نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه متولیان به ویژه کادر درمانی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم است و ادامه این روند، وضعیت مطلوب‌تری را رقم خواهد زد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: