به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری برنا؛ مهشید سلیمانی، معاون پیشگیری بهزیستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه جامعه هدف کودکان سه تا ۶ سال استان حدود ۶۰ هزار کودک است، گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و استرس خانواده‌ها، مراجعه به پایگاه‌های سنجش بینایی در استان کمرنگ شده است.

به گفته وی، اجرا این طرح که از ۱۵ تیرماه شروع و تا ۱۵ مهرماه در مراکز و پایگاه‌های سنجش بینایی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حال اجراست و جای نگرانی برای حضور بچه‌ها در این پایگاه‌ها وجود ندارد.

او با تاکید بر اینکه سن طلایی شناسایی و پشگیری از تنبلی چشم سه تا ۶ سال است، اظهار داشت: امسال طرح غربالگری تنبلی چشم به دلیل شیوع ویروس کرونا تنها به وسیله دستگاه انجام می‌شود و از E چارت استفاده نمی‌شود.

معاون پیشگیری بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: استفاده از ماسک برای کودکان در زمان حضور در پایگاه الزامی است و از تجمع خانواده‌ها به همراه کودک در مکان اجرای طرح جلوگیری می‌شود.

او به ضدعفونی کردن محل اجرای طرح و همچنین صندلی‌ها قبل از ورود کودک به محل اجرای طرح اشاره کرد و گفت: تمام دستورالعمل‌های بهداشتی و ضدعفونی و گندزدایی محل به خوبی رعات می‌شود.

سلیمانی افزود: سال گذشته پارسال در طرح غربالگری تنبلی چشم ۵۰ هزار و ۹۷۳ کودک سنجش شدند که از این تعداد سه هزار و ۵۶۳ کودک مشکوک به اختلالات بینایی شناسایی بودند.

به گفته او، پس از معاینات تخصصی یکهزار و ۹۹۱  کودک دچار اختلال بینایی تشخیص داده شدند و برای چهار درصد کودکان مبتلا به تنبلی چشم نیز کمک هزینه تهیه عینک از سوی بهزیستی استان پرداخت شد.

او گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا تمام ادارات بهزیستی شهرستانها به عنوان پایگاه تنبلی چشم هستند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: