به گزارش برنا از اراک  ، دکتر فاطمه مهدویانی افزود: از بهبود یافتگان تقاضا می‌شود به شکرانه سلامت خود و با هدف نجات بیماران مبتلا به کرونا برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

وی اظهار داشت: افرادی که یک ماه از بهبودی کامل آنان می‌گذرد می‌توانند با اطمینان خاطر به پایگاه‌ها مراجعه و با اهدای خون خود به بیماران کمک کنند.

 مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: اهدای پلاسما فقط در مرکز استان  انجام می‌شود و امکان دریافت پلاسما بهبودیافتگان کرونا در شهرستان‌های تابعه استان  وجود ندارد بنابراین از متقاضیان واجد شرایط درخواست می‌شود برای اهدای پلاسما به مرکز خونگیری اراک مراجعه کنند.

دکترمهدویانی افزود: پلاسما گرفته شده از بیماران بهبود یافته کرونایی باید بلافاصله در حالت انجماد قرار گیرد که دستگاه مورد نظر در شهرستان‌ها موجود نیست.

وی اظهار داشت: ۵۰۰ سی‌سی پلاسما به روش آفرزیس از هر فرد بهبود یافته کرونا گرفته می‌شود و بقیه خون که شامل گلبول قرمز و پلاکت است به خون اهدا کننده باز می‌گردد.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: این حجم از پلاسما برای درمان یک بیمار کرونایی استفاده می‌شود و با توجه به وضعیت بیمار ممکن است نیاز مجدد به استفاده از پلاسما وجود داشته باشد.

مهدویانی افزود: شرایط  اهدای پلاسما همانند اهدای خون است و شامل سن ۱۸ تا ۶۰ سال، نداشتن سابقه بیماری و صحت کامل و مصرف نکردن دارو در زمان اهدا  است.

دکتر مهدویانی افزود:  ۱۸ تا ۶۰ سال بهترین بازه سنی برای اهدای پلاسما است و بیماران بهبودیافته باید مدارک پزشکی لازم از جمله سی‌تی‌اسکن، آزمایش پی‌سی‌آر و یا آزمایش مثبت سرلوژی کوید ۱۹ به همراه داشته باشند.

وی اظهار داشت: خون بهبودیافتگان بیماری کرونا می‌تواند به درمان عفونت ناشی از این ویروس کمک کند و به‌همین دلیل از این بیماران درخواست شده تا پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: