به گزارش برنا از اراک، مرتضی سورانه در نشست مطبوعاتی به مناسبت ۲۸ مهرماه روز اراک بیان کرد: خاستگاه این نامگذاری در واقع شورای شهر بوده است تا یک میعاد محلی برای اراکی ها ایجاد شود و در واقع حس مشارکت و همدلی را ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه اراک مهد مفاخر است به طوری که یک چهارم فرهیختگان کشور از اراک و خطه موسوم به اراک برخاسته اند، افزود: اراک می تواند پیشران توسعه در ابعاد مختلف فرهنگی اجتماعی، سیاسی، هنری و ... باشد و مدیران شهر و استان مرکزی نیز باید به این جایگاه واقف باشند.

سورانه تصریح کرد: نامگذاری روزی به نام اراک می تواند به توسعه استان کمک کند. سال گذشته مسئله ایجاد هماهنگی بین شهرهای مختلف استان مطرح شد و برخی از خیابان های شهر اراک به نام شهرهای ساوه، دلیجان، محلات، شازند و خمین نامگذاری شد و این اتفاق در واقع برای همگرایی به عنوان اصل مهم پیشرفت و توسعه انجام گرفت.

وی بیان کرد: روز اراک روزی برای برشمردن داشته ها و سرمایه هاست و حداقل ۱۵ شاخص برای انتخاب این روز مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت ۲۸ مهرماه روز به صدارت رسیدن امیرکبیر به عنوان روز اراک انتخاب شد چراکه در واقع این روز، روز احترام به شایسته گزینی است.

رییس شورای شهر اراک افزود: هدف از نامگذاری یک روز در تقویم به نام اراک، گسترش تعلق خاطر مردم به شهر و هویت یابی است و برنامه های تعریف شده برای این روز به منظور آشکارسازی این هویت پیش بینی شده است.

سورانه در خصوص نامگذاری یک خیابان به نام استاد شجریان در اراک افزود: استاد شجریان برای ایرانیان باقی خواهد ماند و انجمن موسیقی پیشنهاد نامگذاری را داده است. قطعا در شورای شهر این نامگذاری پیگیری خواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: