به گزارش خبرگزاری. برنا به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر محمد مهدی بانشی، افزود:  بروز، شیوع و مرگ و میر سرطان در جهان و ایران رو به افزایش است و در طی 10 تا 15 سال آینده دو برابر خواهد شد. 

رئیس مرکز بهداشت کهگیلویه و بویراحمد گفت: بروز سالیانه بیش از 112هزار نفر در ایران که طی حدود 10 سال آینده به نزدیک 200 هزار نفر خواهد رسید و ظرف 20 سال آینده دست کم 115 درصد افزایش خواهد یافت در حالی که متوسط افزایش موارد سرطان در جهان در مدت مشابه 63 درصد است.

وی تصریح کرد: آنچه مهم بوده بروز سالانه موارد جدید سرطان است که سال ۱۳۹۴ در کشور ۱۰  هزار و ۹۶۷ مورد و در استان ۸۴۲ مورد بوده است.

رئیس مرکز بهداشت استان، گفت:متاسفانه بیشتر موارد ابتلا به سرطان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، در مراحل پیشرفته تشخیص داده می‌شوند. 

دکتر بانشی گفت: هر چه سرطان دیرتر تشخیص داده شود علاوه بر اینکه درمان پذیری آن کمتر می شود، هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم ناتوانی، غیبت از کار و آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی بیشتری را تحمیل می‌کند.

وی بیان کرد: سرطان در جهان در صدر لیست بیماری‌های پر هزینه قرار دارد و هزینه های آن 19 درصد بیشتر از بیماری‌های قلبی عروقی است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: در ایران نیز چنین موردی صادق است و سالیانه بیش از 3 تا 4 هزار میلیارد تومان صرفا به صورت مستقیم به نظام سلامت تحمیل می کند و در استان ما هم گاها بخاطر بی تفاوتی تا رسیدن به مرحله خطر فرد مبتلا به سرطان شرایط کار را سخت کرده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: