به گزارش خبرگزاری برنا از گرگان؛ عبدالرضا دادبود در گفتگو با خبرنگاران در خصوص نتایج نشست مشترک با سرکنسولگری جدید ایران در چین اظهار کرد: طی جلسه ای که به تازگی با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو داشتیم، توافقات بسیار خوبی در راستای توسعه تفاهم نامه خواهرخواندگی صورت گرفته است.

دادبود افزود: تشکیل کارگروه توسعه روابط گرگان – گوانگجو یکی از موضوعات مهمی بود که به تایید استاندار گلستان نیز رسید و به زودی اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به گستردگی مذاکرات و اهمیت تفاهم نامه، سطح وسیعی از موضوعات اقتصادی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی، هنری، ورزشی و ... در سراسر استان می تواند تحت پوشش قرار بگیرد و نیاز است مدیران کل دستگاه های اجرایی نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

وی افزود: در همین راستا از سوی استاندار مقرر شد دستگاه های اجرایی استان پای کار بیایند و موضوعات توافق نامه در قالب یک کارگروه پیگیری شود.

راه اندازی اتاق شهرداری گرگان در شهر گوانگجو

دادبود از راه اندازی اتاق در شهرهای گرگان و گوانگجو خبر داد و گفت: یکی از موضوعات مورد توافق با سرکنسولگری، راه اندازی اتاق گرگان در شهرداری گوانگجو و اتاق گوانگجو در شهرداری گرگان بوده است.

وی بیان کرد: باتوجه به اهمیت و ظرفیت پیمان خواهرخواندگی، پیگیری های ما به گونه ای خواهد بود که کل استان و حتی سایر شهرها از این توافق بهره مند شوند.

شهردار گرگان اظهار کرد: به منظور بهره مندی از ظرفیت لجستیکی بیشتر مقرر شد ارتباطاتی با بنادر نزدیک به شهر گرگان صورت بگیرد و موضوع ارتقاء ظرفیت حمل و نقل دریایی نیز علاوه بر خطوط جاده ای، ریلی و هوایی مورد بحث قرار گرفت.

دادبود به ایجاد پایگاه داده در راستای همکاری در زمینه های صنعتی، تجاری، کشاورزی و فرهنگی و ... اشاره و بیان کرد: ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی گوانگجو در گرگان که توسط شهرداری گوانگجو پیشنهاد داده شده بود جزو اولویت هایی است که از سوی شهرداری مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

وی به برنامه های توسعه پایدار اشاره و اظهار کرد: به منظور بهره مندی از کمک های رسمی برای توسعه پایدار مقرر شد طرح هایی با محوریت محیط زیست، منابع طبیعی و حمل و نقل پایدار تعریف شود تا بتوانیم از ظرفیت های گوانگجو و کمک هایی در قالب وام های بلندمدت که از سوی طرف چینی تامین می شود، استفاده کنیم.

وی از پیگیری سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص ایجاد شرکت مشترک برای خشکه کاری برنج خبر داد و در ادامه گفت: در این نشست همچنین مباحثی در حوزه های صنعت کشاورزی و غذایی، ایجاد فضای اختصاصی برای پارک علم و فناوری در شهر شنزن چین و تبادل غرفه های نمایشگاهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاکید استاندار بر توسعه همکاری گرگان - گوانگجو

شهردار گرگان تصریح کرد: در حوزه مدیریت شهری نیز مقرر شد پروژه هایی در قالب شهر هوشمند با همکاری شهرداری گوانگجو تعریف شود و در اولویت برنامه ها قرار بگیرد.

عبدالرضا دادبود در ادامه بیان کرد: برگزاری سمپوزیوم با محوریت موضوعات تاریخی و باستان شناسی ایران و چین و سایر حوزه های فرهنگی، امکان همکاری در زمینه تولید فیلم باتوجه به اعلام آمادگی کارگردانان معتبر ایرانی و ایجاد روابط در رشته های ورزشی پرطرفدار استان مانند بسکتبال، والیبال و کبدی در دستور کار این نشست قرار گرفت.

دادبود به ایجاد باشگاه دیپلماتیک اشاره کرد و گفت: راه اندازی باشگاه دیپلماتیک با مشارکت بخش خصوصی در شهرداری با موضوعات صنایع دستی و فرهنگی ملل به ویژه گوانگجو و رستوران های بین المللی مورد بحث قرار گرفت.

وی در پایان گفت: استاندار نیز با تاکید بر استفاده از ظرفیت های استانی به ویژه در زمینه منطقه آزاد، بازرگانی و ایجاد شهرک های گلخانه ای گسترش و توسعه هرچه بیشتر روابط گرگان و گوانگجو را خواستار شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: